Pierwszy tydzień naszego projektu upłynął głównie pod znakiem gramatyki (przeczytaj wiecej tu - jak nauczyć się języka niemieckiego w 6 miesięcy – wspólna misja z Dawidem Straszakiem).
Myślę. że z obu stron podczas naszych pierwszych zajęć dało wyczuć się zdenerwowanie. W sumie obaj postawiliśmy sporo na szali, więc reakcja jest jak najbardziej zrozumiała.
Zanim podzielę się z Tobą ogólnym komentarzem dotyczącym naszych zajęć, zacznijmy od tego, co udało nam się zrobić w przeciągu pierwszej godziny.
Co zrobiliśmy w 1 tygodniu:
Z jakich materiałów będziemy korzystać?
Jeśli wydaje Ci się, że do nauki języków potrzeba mnóstwo kasy, fiszek lub wypaśnych aplikacji na komórkę, to Cię rozczaruję.
Oto lista materiałów, z których będziemy korzystać my:
Nic więcej nie jest potrzebne, żeby nauczyć się dowolnego języka płynnie. Paradoksalnie im więcej materiałów do nauki masz do dyspozycji, tym wolniejszy będzie Twój postęp.
Gramatyka niemiecka - pierwszy przystanek
Na początkowych etapach nauki języka jego aktywne używanie jest zdecydowaniem najefektywniejszą strategią. Niestety, bez poznania tzw. gramatyki funkcjonalnej nie sposób jest wdrożyć rozmowy w poczet zajęć.
Czym jest gramatyka funkcjonalna? Jest to określenie zbiorowe, którego używam w odniesieniu do zagadnień gramatycznych, które umożliwiają w miarę swobodną komunikację w danym języku.
Warto sprecyzować tu, że swobodna nie znaczy w 100% poprawna. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób posługiwanie się językiem, który nie jest w 100% poprawny, jest nie lada wyzwaniem.
W końcu jesteś inteligentny. Nie będziesz przecież jak ostatni obszczymurek posługiwać się skundloną wersją języka!
Jeśli powyższa myśl przeszła Ci przez głowę, to nie jesteś sam. Mnóstwo osób, łącznie ze mną, zmaga się z wewnętrznym krytykiem, który zaciera swoje parszywe łapy przy każdym Twoim błędzie.
"Hehe. Er machst? Ale z Ciebie debil Władziu. Hehe. Nie martw się. Będę Ci przypominać o tej wtopie przed każdym zaśnięciem. Hehe. Co za beton"
Jest to olbrzymi kłopot.
Pamiętaj, że płynność językowa to ostatnia stacja nauki języka. Zanim do niej dojedziesz musisz osiągnąć najpierw relatywną swobodę wyrażania myśli.
Nawet jeśli nie będą one w 100% precyzyjne, to sam proces ich formułowania pozwoli Ci zautomatyzować najczęściej występujące konstrukcje gramatyczne w danym języku. Gdy dokonasz tej sztuki, wejście na poziom pełnej płynności będzie już zdecydowanie łatwiejsze.
W ciągu pierwszej godziny Dawid poznał następujące konstrukcje gramatyczne:
Na ten moment Dawid przeszedł również przez pierwsze 5 modułów kursu Vocabulary Labs, gdzie nauczył się:
Zobaczymy, jakimi przemyśleniami i odczuciami podzieli się z nami Dawid, ale mi wydawał się mocno skupiony i jednocześnie lekko przerażony.
Wynikało ono z bardzo szybkiego tempa przerabianego materiału. Jest to w pełni zrozumiałe. W typowym przebiegu nauki języka przerobienie takiej ilości materiału zajmuje mnóstwo godzin.
Co więcej, zagadnienia te są najczęściej rozsiane po dziesiątkach różnego rodzaju lekcji. Jest to jeden z wielu powodów, dla których szczerze nie cierpię podręczników do nauki i absolutnie nigdy z nich nie korzystam.
Dodatkową zależnością, którą zaobserwowałem w ciągu wielu lat nauczania, jest, że nic tak nie zabija motywacji, jak mozolne przerabianie materiału.
Im szybciej uczeń zaczyna gadać, tym większy ma zapał do dalszej nauki. Jeśli czujesz, że Twój nauczyciel, czy też szkoła językowa niepotrzebnie rozwleka zajęcia, to warto zastanowić się, czy nie szkoda na to kasy.
Czytanki, ćwiczonka na zajęciach, słuchanie i tym podobne czynności można robić samemu w domu. Jeśli jesteś zmuszony do przerabiania ich na zajęciach, to według mnie, ktoś bezczelnie wyciąga od Ciebie ciężko zarobioną kasę.
Dawid w liczbach - 1 tydzień misji #niemieckiw6miesiecy
Po pierwszym tygodniu nauki Dawid może pochwalić się następującymi statystykami:
Nowych słów dziennie: 18
Jest to ładny, ambitny cel, który umożliwi Dawidowi nauczenie się ponad 3 tysięcy słów w 6 miesięcy (poziom B1/B2).
Średni czas spędzany na nauce: 1-1,5 h
Obecnie, Dawid spędza za dużo czasu na nauce nowych słów i powtórce starych. Przewiduję, żę w najbliższych tygodniach czas ten się poprawi w wyniku bardziej umiejętnego posługiwania się naszymi metodami.
Współczynnik paniki Dawida: 8,5 / 10
Na razie nagromadzenie materiału jest wysokie. Dodatkowo, mój styl nauczania jest dla Dawida zupełnie nowy, co w połączeniu z wizją potencjalnej utraty jego podcastu, wzmaga stres.
Perełki wiedzy dla Ciebie - podsumowanie
Najważniejsze korzyści, jakie możesz wyciągnąć z zajęć to:
Czy masz jakieś pytania dotyczące pierwszego tygodnia naszej nauki? Daj nam znać!
SKOŃCZYŁEŚ (-AŚ) CZYTAĆ? CZAS NA NAUKĘ!
Czytanie artykułów online to świetny sposób na poszerzenie wiedzy. Smutne jest jednak to, że po zaledwie 1 dniu od ich przeczytania zapominamy większość napotkanych informacji.
Moją misją jest zmienić ten stan rzeczy. Stworzyłem 12 fiszek, aby ułatwić Ci przyswojenie informacji z tego artykułu. Wystarczy pobrać program ANKI i voila — możesz zacząć naukę!
A skąd wiedzieć co to gramatyka funkcjonalna 🙂
Z cał♫ej sekcji o nazwie: „W ciągu pierwszej godziny Dawid poznał następujące konstrukcje gramatyczne” 🙂