Jak nauczyć się języka niemieckiego w 6 miesięcy – wspólna misja z Dawidem Straszakiem

By Bartek Czekała | Misje i projekty

Jak nauczyć się języka niemieckiego w 6 miesięcy

W końcu, niespodziewanie cicho, niczym kuna w magicznych człapakach, nadszedł wyjątkowy dla mnie dzień. Dziś oficjalnie wraz z Dawidem Straszakiem z Podcastu Charyzmatycznego hucznie rozpoczynamy arcyciekawy projekt o nazwie: "Dawid na B1".

"Cóż tkwi takiego wyjątkowego w tymże projekcie?", pomyślisz zapewne.

Celem jest nauczenie Dawida języka niemieckiego od zera do poziomu min. B1 w 6 miesięcy przy zaledwie 1 godzinie zajęć tygodniowo.
Innymi słowy, zamierzamy spotkać się zaledwie 24 razy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy i jednocześnie spodziewamy się, że po upływie tego okresu Dawid nabędzie tzw. podstawą płynność komunikacyjną.

Dawid jest szczególnie interesującym przypadkiem, ponieważ, mimo że jest osobą bardzo inteligentną, określa się jako "beton językowy". Dobrym przykładem tego jest fakt, że potrzebował on wieeeele lat nauki, aby osiągnąć poziom C1z języka angielskiego.

Jednocześnie, jak większość z nas jest osobą zapracowaną i nie ma zbyt dużo czasu, który może przeznaczyć na naukę języka.


Jak to tempo nauki ma się do tego praktykowanego w szkołach językowych?


System edukacji językowej w naszym pięknym kraju przyzwyczaił nas do nijakości i mozolnego tempa nauki. Nie jest ważne, czy mówimy o szkołach językowych, czy też publicznych.

Zanim rozpocząłem własną działalność gospodarczą, miałem nieprzyjemność pracować w różnych szkołach językowych we Wrocławiu. Nauczyło mnie to na pewno jednej rzeczy, która zabrzmi dość chłodno i surowo - nie spotkałem nawet jednego metodyka, czy też nauczyciela, który miał jakąkolwiek wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje pamięć i jak skutecznie nauczać języków.

Oczywiście, ma to bezpośrednie odbicie w tempie nauki podopiecznych takich placówek.


Całkowity czas i koszt naszej nauki w przykładowej szkole językowej


Wystarczy szybkie wyszukiwanie, aby dowiedzieć się, że osiągnięcie tego poziomu w placówce największej sieci językowej w Polsce potrwa 3 lata. Jeden rok nauki obejmie 120 lekcji po 45 minut każda. Ceny za rok nauki rozpoczynają się od 2100 zł.

Innymi słowy osiągnięcie obranego przez nas poziomu we wspomnianej powyżej szkoły wyniesie 270 h lekcyjnych oraz minimum 6300 zł. Choć cena będzie prawdopodobnie wyższa jeśli nie chcesz ocierać się niezręcznie udami o kolejną osobę w 14 osobowej grupie.

Koszt całkowity: min 6300 zł.
Czas całkowity: 270 h


Całkowity czas i koszt naszej nauki


24 x 1-godzinne spotkania po 95 zł każde. Dodatkowo Dawid korzystać będzie z mojego kursu Vocabulary Labs, który zawiera pełen zestaw skutecznych strategii nauki języków.

Koszt całkowity: 2960 zł.
Czas całkowity: 24 h

Warto wspomnieć również, że tak naprawdę Dawidowi wystarczyłby sam kurs, ale dodatkowe lekcje indywidualne na pewno dodatkowo przyspieszą ten proces.


Podsumowanie:


Naszym celem jest nauczenie Dawida języka od zera do poziomu B1 minimum 11-12 razy szybciej niż w przeciętnej szkole językowej za ponad dwukrotnie mniejszą kwotę.

Pomijam oczywiście fakt , że mówimy to tylko o liczbie godzin lekcyjnych. Faktem jest natomiast, że prawdziwa nauka odbywa się zawsze w zaciszu domowym. Problemem jest natomiast to, że jeśli nie wiadomo, jaku uczyć się  samemu w domu to można zmarnować na naukę wielokrotnie więcej czasu niż normalnie byłoby wymagane.


Szczegółowe dane dotyczące projektu


  • Data rozpoczęcia: 01 października 2018
  • Data zakończenia: 01 kwietnia 2019
  • Ilość dni: 182
  • Czas trwania: 6 miesięcy
  • Terminy i miejsce spotkań: każdy poniedziałek o 17:00, skype
  • Cel: minimum poziom B1 w języku niemieckim. 2700 słów.


Co Dawid wie obecnie z języka niemieckiego?


Z racji tego, że zależy nam na pełnej przejrzystości projektu, pragniemy poinformować, że Dawid uczył się tego języka przez 6 lat (3 lata podstawówki i 3 lata w gimnazjum). Z języka obecnie nie pamięta nic poza paroma słówkami. Istnieje jednak spora szansa, że w trakcie projektu odzyska on dostęp do części informacji, które nabył w przeszłości.


Raporty dotyczące postępu Dawida


Będziemy regularnie publikować artykuły oraz filmiki dotyczące postępów Dawida, abyś mógł zobaczyć jak z czasem zmienia się jego poziom języka. Update'y będą przyjmować różne formy - filmiki, artykuły, czy też krótkie wzmianki na mediach społecznościowych.


Jak mierzony będzie ostateczny wynik Dawida?


Misję zakończymy wielowątkową oceną poziomu językowego Dawida. Obejmować będzie ona testy ustne oraz pisemne przeprowadzone zarówno przez mnie, jak przez innych lektorów nauki języka.


Jak skorzystasz na tym TY?


Jak nauczyć się języka niemieckiego w 6 miesięcy


Naszym priorytetem jest pokazanie Ci, że szybka nauka języków obcych powinna być naturalnym procesem. Zdolność komunikacji nie powinna być okupiona długimi latami zmagań i nauki. Z odpowiednią wiedzą, narzędziami i przy właściwym podejściu do nauki może to zająć wielokrotnie mniej czasu niż Ci się wydaje.

Jednocześnie obalimy wiele mitów dotyczących samych technik nauki, które obecnie stosowanie są powszechnie.

Nieodłączną częścią wyżej wspomnianych raportów będą również różnego rodzaju praktyczne rady i wskazówki, które będzie mógł zastosować przy nauce Twojego języka docelowego.

Pierwsze wskazówki już za tydzień!


Co stawiamy na szali?


Aby całość projektu uczynić jeszcze bardziej interesującą, wspólnie z Dawidem postanowiliśmy założyć się publicznie, że uda nam się osiągnąć nasz cel (przeczytaj więcej o tym, jak zmotywować się do nauki nawet jeśli jesteś miękką bułą!)

Oto co postanowił Dawid:

"By zadbać o motywację zewnętrzną razem z Bartkiem zakładamy się o mój podcast. Jeżeli w ciągu 6 miesięcy nie nauczę się języka niemieckiego na poziomie B1 oraz nie będę znał 2700 słów, to wtedy skasuję cały swój podcast."

Podcast ten jest oczkiem jego w głowie. Ilość czasu oraz pieniędzy, jaką poświęcił na stworzenie go, jest doprawdy ogromna. Tym samym wizja jego potencjalnej utraty powinna dodać mu więcej skrzydeł niż stado Red Bullów na LSD.

Ja z kolei stawiam na szali 1500 zł. Jeśli Dawidowi nie uda się osiągnąć wyznaczonego przez nas celu, przekażę tę kwotę na rzecz fundacji Akademia Przyszłości.


Zbiórka pieniędzy na szczytny cel


Niezależnie od wynik naszej misji prowadzić będziemy nieustanną zbiórkę pieniędzy dla tej instytucji. Akademia Przyszłości to nowatorski program edukacyjny skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, które nie mają tak łatwego startu w życie, jak wielu z ich rówieśników. 

Więcej informacji o tym, jak możesz pomóc znajdziesz na stronie Akademii Przyszłości.


Jak możesz śledzić przebieg naszej misji?


Wszystkie informacje dotyczące naszej przygody znajdziesz na tejże stronie oraz poniższych mediach społecznościowych. Oficjalnymi hashtagami naszej misji są: #DawidnaB1 #niemieckiw6miesiecy


Dawid Straszak w internecie:Ja, czyli Bartosz Czekała, w internetach:Masz jakieś pytania lub sugestie? Daj nam znać!


Jeśli masz pomysły na to, jak uczynić nasz projekt jeszcze ciekawszym, to serdecznie zapraszam do wysyłania mejli lub komentowania tego artykułu.

A może masz jakieś pytania? Również zapraszamy do kontaktu!

>