W świecie chaosu informacyjnego. jedynym ratunkiem pozostają niezmienne prawa pamięci

Odkryj metody, które uczynią Twoją naukę szybszą niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak zaczęła się moja obsesja na punkcie pamięci ...

Miałem jakieś 20 lat, kiedy mój przyjaciel zadał mi interesujące pytanie: „Masz jakiś wielki cel, który chciałbyś osiągnąć do 40-stki?”. Nie wiem dlaczego, ale wypaliłem wtedy: „chciałbym nauczyć się 10 języków, zanim dobrnę do 40-stki”. Naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego to powiedziałem. Jasne, lubiłem uczyć się języków, ale nigdy wcześniej nie pomyślałem o tym, żeby nauczyć się aż tylu. Od czego właściwie zacząć tak duży projekt?

Jednak pomysł kiełkował w mojej głowie i kusił coraz bardziej w miarę upływu czasu. Tym bardziej że w podobnym czasie zainteresowałem się również tematem pamięci i zapamiętywania.

Niedługo później zapisałem się do szkoły językowej, aby opanować język niemiecki i po około 4 latach byłem gotowy przystąpić do egzaminu Goethe-Zertifikat B2. Przystąpiłem do niego, zdałem i czułem się świetnie.

Byłem taki dumny z siebie, kiedy opuszczałem szkołę językową, :"Teraz znam język angielski, niemiecki i polski, więc zostało tylko 7 do osiągnięcia wielkiego celu". Jednak życie pisało dla mnie inny scenariusz. Chwilę później na ulicy zaczepiła mnie para sędziwych turystów z Niemiec z zapytaniem, czy mówię po niemiecku.

„Tak”, odpowiedziałem z dumą. „Czy znasz tu jakieś dobre restauracje?”, zapytali.

Gdy kończyli pytanie, stało się coś strasznego. Zamarłem. Nie potrafiłem wydobyć z siebie żadnej spójnej odpowiedzi. Byłem absolutnie skołowany i cały się spociłem, ale ostatecznie udało mi się wyrzucić z siebie jakąś nie do końca jasną odpowiedź.

Gdy odchodzili, czułem się zdruzgotany. Spędziłem 4 cholerne lata w szkole językowej i nie byłem w stanie odbyć jednej prostej rozmowy!

Jak to się do diabła stało?

Poczucie wstydu szybko przerodziło się w moją siłę napędową. Wiedziałem już, że typowe podejście do nauki języków jest bardzo nieskuteczne. Ale musiało też istnieć inne rozwiązanie. I bardzo chciałem je znaleźć.

Oto pierwsza rzecz, którą odkryłem:

Największe nieporozumienia w nauce języków 

To zadanie było jak pogoń za nieuchwytnym królikiem. Za każdym razem, gdy byłem pewien, że znalazłem najlepszy sposób na naukę, spotykało mnie tylko kolejne rozczarowanie. Każda książka, którą kupiłem, zawierała obietnicę, ale zawsze była daleka od jej spełnienia.

Ale nie poddawałem się. O nie! Podwoiłem wysiłki. Zacząłem kupować jeszcze więcej popularnych książek o pamięci i nauce języków.

Pewnie nie zaskoczy Cię fakt, że niewiele to zmieniło. Kiedy poddasz analizie ich wydajność (czy ktokolwiek poza mną to robi?), niestety okazuje się, że zwyczajnie nie spełniają oczekiwań. Wszystko zmieniło się, kiedy doznałem olśnienia - po co szukać odpowiedzi w książkach albo na blogach, jeśli mogę zacząć czerpać wiedzę bezpośrednio z badań naukowych?

To był dla mnie absolutny przełom.

Zacząłem przekopywać się przez sterty badań dotyczących pamięci i nauki języków. Przy czym nie w standardowy sposób - ja je zapamiętywałem. Choć wydaje się to szokujące, to jest właściwie jedyny sposób, aby zrozumieć złożone zagadnienia.

Nie odnalazłem odpowiedzi, której szukałem w jednym badaniu, Nie znalazłem jej też w 100 badaniach. Jednak każde z nich pozwoliło mi otworzyć oczy na coś naprawdę przerażającego:

99% osób, których porady miałem okazję przeczytać, nie miało pojęcia jak się uczyć, włączając w to, niestety, tzw. specjalistów.

Powoli zaczynało do mnie docierać, dlaczego wszystkie strategie, które miałem okazję wypróbować, takie jak mnemotechniki lub fiszki, zawiodły.

Co najbardziej mnie zdenerwowało?

Już w latach 70. udowodniono, że wiele z popularnych metod,  które są obecnie nadal wielce promowane, jest nieskutecznych! Jeśli kiedykolwiek byłeś sfrustrowany ze względu na marne postępy w nauce języka, chcę, żebyś wiedział, że prawdopodobnie nie jest to Twoja wina. Mogą być temu winne metody, które stosowałeś do tej pory.

Rzućmy okiem na niektóre popularne porady krążące w Internecie.


Problem 1 - Każdy uczy się w inny sposób

To założenie wydaje się bardzo kuszące, prawda? Różnimy się od siebie, czyż więc nie byłoby naturalne, że każdy z nas uczy się w inny sposób?


Niestety odpowiedź brzmi zdecydowanie: „nie”.


Widzisz, w zasadzie, nigdy nie było naukowego dowodu na tę teorię. Jednak w jakiś sposób udało jej się stać jedną z najpopularniejszych koncepcji uczenia się w historii.


Jest bardzo łatwy sposób na sprawdzenie zasadności tej teorii. Jeśli wierzysz, że jesteś [[ wstaw tutaj preferowany przez Ciebie styl nauki ]], znaczy to, że w ten sposób jesteś w stanie lepiej zapamiętywać informacje. Poproś kogoś, aby sprawdził Twoje zdolności zapamiętania listy, powiedzmy, 30 słów, przy użyciu różnych metod. Będziesz bardzo zaskoczony wynikami takiego testu.


Niezależnie od tego, co sądzisz na temat swojego stylu nauki, niemal zawsze będziesz lepiej zapamiętywać informacje wzrokowo lub poprzez aktywne ich używanie. Tak jak pozostałe 99% ludzi.


Dlatego najlepiej sprawdzi się następujący tok myślenia: uczymy się inaczej, ale zapamiętujemy w podobny sposób. I nawet jeśli masz swój własny odmienny sposób nauki, nie czyni go to bardziej skutecznym.

Problem 2 - Zbyt wiele materiałów i narzędzi do nauki

Poniżej znajdziesz kilka wiadomości, które otrzymałem w ciągu ostatnich lat na mojej stronie Universe of Memory:


"Mam na imię Johnathan, Uczę się języka tajskiego (...). Dotąd korzystałem z następujących narzędzi do nauki: Pimsleur, Anki, Memrise, innych aplikacji na Androida i YouTube"

"Obecnie konsekwentnie używam Anki i aplikacji o nazwie WaniKani. Korzystam też (…) z wielu innych żródeł: Glosskia, shadowing, oraz kilku podręczników i aplikacji" - Jeremiah

Czy widzisz tu jakiś wspólny mianownik?


Masz absolutną rację. Zbyt dużo narzędzi i materiałów do nauki.


Niemal każdy blog dotyczący nauki języków bombarduje Cię "listą X najlepszych aplikacji do nauki języka". Pozornie posiadanie możliwie największej liczby narzędzi do nauki wydaje się niezłym pomysłem. Różnorodność sprawia, bowiem, że nauka staje się bardziej interesująca.


Jednak, po raz kolejny jest to jeden z nawyków, które utrudniają naukę.


Problem tkwi w tzw. "energii aktywacyjnej". To energia potrzebna do rozpoczęcia wykonywania danej czynności. Im jest większa, tym mniejsza szansa, że faktycznie zaczniesz coś robić.


Co zatem dzieje się kiedy masz 30 różnych narzędzi do nauki?


Energia aktywacyjna gwałtownie rośnie! Tak trudno jest zdecydować, którego narzędzia użyć, że ostatecznie prowadzi to do tak zwanego „paraliżu decyzyjnego”. Albo w ogóle nie jesteś w stanie podjąć decyzji i zaczynasz racjonalizować, dlaczego zrobisz to jutro, albo zajmuje to tak dużo czasu, że nie pozostaje Ci wiele czasu i energii na naukę! A to tylko wierzchołek góry lodowej.


A co z powtórkami? Kiedy zamierzasz wrócić do danego narzędzia i powtórzyć materiał, który jest w nim zawarty?

Problem 3 - Nieskuteczne metody nauki

Częste obiekcje wobec moich komentarzy i artykułów na temat nieskutecznych metod nauki można podsumować w następujący sposób:


"Lol, tak bardzo się mylisz. [[ja, mój kuzyn, mój przyjaciel]] nauczyłem się [[wstaw język]] [[płynnie, idealnie]], a jedyną rzeczą, którą zrobiłem, było [[oglądanie telewizji / hentai / kreskówek, granie w gry komputerowe, czytanie książek]] ”.


Moja odpowiedź?


Wierzę im. Prawda jest taka, że prawie każda metoda zadziała, jeśli trzymasz się jej wystarczająco długo.


Do diabła, wiesz, jak nauczyłem się angielskiego do poziomu C1 ponad dziesięć lat temu? Za każdym razem, gdy napotkałem słowo, którego nie znałem, zapisywałem wszystkie jego znaczenia i definicje z ogromnego słownika i czytałem je w drodze do szkoły. Innymi słowy, przepisałem słownik. Ugh, chciałbym wtedy wiedzieć lepiej.


Zabawne jest to, że i tak udało mi się nauczyć angielskiego.Na czym dokładnie polega mój problem ze wszystkimi nieefektywnymi metodami nauki?

Jeśli chcesz nauczyć się języka korzystając z nich, potrzebujesz MNÓSTWA CZASU. A zapewne nie jesteś już beztroskim, pryszczatym nastolatkiem.

Lata temu spędzałem prawie 6-8 godzin każdego dnia ucząc się języka angielskiego. Czy obecnie masz tyle wolnego czasu do dyspozycji?

Czy przemawia do Ciebie następujący komentarz: „Intensywne czytanie działa, jeśli przeczytasz 10000 lub 15000 stron”? Czy chcesz spędzić 400-600 godzin i osiągnąć prawie zerowy postęp?

Oczywiście, że nie. Jesteś dorosły. Wracasz z pracy wycieńczony, musisz spędzić czas z dziećmi, zrobić zakupy itd. Nie możesz sobie pozwolić na marnowanie czasu. A tym właśnie jest korzystanie z nieefektywnych metod nauki — kolosalną stratą czasu. Mógłbyś spędzić cały ten dodatkowy czas na robieniu czegoś innego, ale nie byłeś w stanie. Wessał go wir nieefektywnych metod nauki.

Efekt? Frustracja. Brak wiary w siebie. Gniew. A co najgorsze — rezygnacja. Jeśli kiedykolwiek tak się czułeś, wiedz, że nie jesteś sam.

Oto kilka fragmentów z maili, które otrzymałem:

"Mam zdolności technicznie. Elektronika, komputery, energia jądrowa, itd. Więc nie jestem głupi. Ale nauka języków obcych zawsze była dla mnie problematyczna." -  Gregory

"Największym źródłem niepokoju jest dla mnie poczucie, że nie robię postępów tak szybko, jak bym chciał, i co najważniejsze nie do końca wiem, co robić. Czasami mam wrażenie, że się miotam." - Ben

"Jak doszedłeś do punktu, w którym byłeś w stanie nauczyć się języka? Z pewnością, powinienem zmienić coś w swoim postępowaniu, bo nie jestem w stanie utrzymać tempa.Chcę kontynuować naukę, ale mój mózg karci mnie za to, że się przemęczam i mnie spowalnia. Czuję się wtedy zupełnie, jakbym doświadczał negatywnych skutków nadużywania substancji ... " Donatas

"Nie jestem w stanie wyrazić jak dużą ilość stresu, gniewu, frustracji i szczerego niepokoju, to u mnie wywołuje. Jestem w punkcie, w którym mam już dość.  Chcę zrezygnować. Z drugiej strony, ROZPACZLIWIE chcę nauczyć się języka na poziomie biegłym. Czuję jakby w moim wnętrzu toczyła się ZAŻARTA rozgrywka w przeciąganiu liny, która rozrywa mnie na strzępy. Zwłaszcza teraz, gdy mam 10-miesięcznego syna, który jest w połowie Finem." - Rob

Właśnie dlatego uważam, że powinieneś korzystać ze skutecznych metod nauki — aby uniknąć tej całej negatywnej otoczki. I abyś poczuł inspirację jak jeden z moich czytelników:

" Byłem podekscytowany artykułem, w którym opisujesz jak nauczyć się niemieckiego od podstaw do poziomu B2 w ciągu 5 miesięcy. Ta historia dała mi dużo mocy i motywacji. Wątpiłem, czy w moim wieku można nauczyć się nowego języka (mam 50 lat), ale teraz jestem pewien, że tego dokonam" - Damian

Bądźmy szczerzy. Nie ma nic bardziej motywującego i inspirującego niż obserwowanie swoich szybkich postępów.

Jest to jednak niemożliwe bez zrozumienia, dlaczego wiele popularnych metod nauki jest błędnych.

Co jest nie tak z popularnym metodami nauki?

To, co mnie najbardziej denerwuje, to fakt, że każdy może umieścić swoje nazwisko na produkcie lub w nazwie metody i uznać ją za rewolucyjną. Jeśli ma dodatkowo jakiekolwiek umiejętności marketingowe, metoda rozprzestrzenia się jak wirus i zaraża miliony ludzi.

Problem polega na tym, że w większości przypadków metody te nie są poddawane żadnym badaniom naukowym. Kiedy jednak zagłębisz się w tematykę, będziesz postrzegać rzeczy inaczej. Zaczniesz dysponować punktami odniesienia dla skutecznej nauki.

Oto kilka przykładów:

Problemy z Mnemotechnikami


Przez lata byłem wielkim zwolennikiem mnemotechnik. Było tak, dopóki nie zacząłem czytać literatury naukowej i przeprowadzać własnych testów retencyjnych.


Oto niektóre problemy dotyczące mnemotechnik:


 • brak kontekstu
  Problem tkwi w tym, że procesy wydobywania informacji z pamięci są ściśle zależne od kontekstu. Bez niego niesamowicie trudno jest przypomnieć sobie informację, kiedy jej potrzebujesz. Nawet jeśli zdołasz zapamiętać słowa, będziesz mieć problemy z przywołaniem ich w trakcie rozmowy.
 • bierne odtwarzanie
  Bierne odtwarzanie to po prostu bezmyślne wyklepywanie zbitka informacji (zwykle bez jakiegokolwiek kontekstu). Przypomina to próbę zapamiętania numeru telefonu tylko poprzez powtarzanie go w swoich myślach. Jeśli kiedykolwiek tego próbowałeś, wiesz już, że informacja zdobyta w ten sposób nie utrzyma się w pamięci. Ciekawy jest fakt, że już w latach 70. udowodniono, że bierne odtwarzanie ma minimalny wpływ na to, czy informacja przejdzie do pamięci długotrwałej (Craik & Watkins, 1973).
  Okazuje się, że jest sporo użytkowników, którzy również to zauważyli. Oto świetny komentarz, który znalazłem na Reddit:


"Rozumiem - wiele osób uważa je za pomocne. Mam program Anki, wiem jak go używać i do tej pory utworzyłem kilka różnych talii. Są przyjemne, ze zdjęciami i w ogóle. Mam tony karteczek, które kupiłem w sklepie z artykułami papierniczymi, w każdym możliwym kolorze i wzorze. Ale rzecz w tym, że po stworzeniu talii, tracę zainteresowanie jej używaniem. Spędzam kilka dni na jej przeglądaniu, słowa wpadają do pamięci albo nie, a potem znowu na jakiś czas o niej zapominam."

Problemy z aplikacjami do fiszek (albo ze sposobem, w jaki z nich korzystasz)


Pozwól, że wyrażę się jasno - aplikacje do fiszek stanowią najpotężniejsze narzędzie do nauki, którego możesz użyć. Przynajmniej wtedy, kiedy używasz ich właściwie. A niestety niewiele osób to robi.


Oto niektóre z (głównych) błędów, które możesz popełnić podczas ich używania:


 • nauka bez kontekstu
  Przykładowo, jeśli uczysz się języka hiszpańskiego z fiszek, które wyglądają następująco:P: un perro, O: pies,powinieneś przestać. Ten sposób nauki spowoduje, że będziesz mieć nie tylko problemy z wydobywaniem tych słów z pamięci, ale też z ich zapamiętywaniem.
 • używanie gotowych fiszek
  Nigdy nie używaj gotowych fiszek i talii, chyba że Twoim jedynym celem jest zapoznanie się z nowymi słowami. Jeśli chcesz szybko zapamiętać jakąś informację i zachować ją w pamięci na dłużej, musisz aktywnie ją zakodować. Co więcej, nie każde kodowanie odniesie zamierzony skutek. Koniecznie musi to być tzw. głębokie kodowanie. W nauce języków obcych polega ono na tworzeniu zdań o możliwie najwyższym stopniu poprawności, na jaki pozwala Ci Twój aktualny stan wiedzy. Proste, prawda?
 • nauka pasywna
  Innymi słowy, używanie fiszek podobnych do tej: P: un perro, O: pies. W celu utworzenia trwałych śladów w pamięci, potrzebujesz tzw, „effortful recall”, czyli przypomnienia informacji w sposób wymagający wysiłku z Twojej strony. Jeśli w Twoim procesie nauki brakuje tego mechanizmu, będzie on przebiegał bardzo wolno. Badania naukowe różnią się pod względem liczby koniecznych powtórzeń, ale wynika z nich, że będziesz potrzebował mniej więcej 7 do 60 pasywnych powtórzeń danego słowa, aby stało się ono częścią Twojego aktywnego słownictwa.

Lista podobnych metod jest długa. Zamiast skupiać się na niej, rzućmy okiem na to, co sprawia, że nauka jest skuteczna.

Niezmienne Prawa Pamięci 

Jeśli kiedykolwiek poczułeś, że utknąłeś w miejscu albo zabrnąłeś w ślepy zaułek - to nie Twoja wina.

Prawda jest taka, że Twoje tempo nauki jest ściśle związane z ilością zasad pamięci, które zastosowałeś w swoich metodach nauki.

Problem polega na tym, że są one niewidoczne dla większości osób uczących się języka i tak zwanych ekspertów. Dlatego próba znalezienia tej właściwej przypomina błąkanie się bez celu.

Za każdym rogiem znajdujesz kolejną aplikację. Oczywiście, podobnie jak wszystkie inne aplikacje i metody, jest „rewolucyjna”. Więc postanawiasz ją wypróbować, aby po chwili porzucić ją dla kolejnej aplikacji, która wydaje się obiecująca.

Jednak, gdy tylko odkryjesz zasady pamięci rządzące całym procesem nauki, Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.

Będziesz mógł od razu stwierdzić, dlaczego jedna metoda działa dobrze, a druga nie. A najlepsze jest to, że zasady pamięci to nie jakaś chwilowa moda. One nigdy się nie zmienią.

Moje eksperymenty i ich rezultaty 

Od lat tworzę metody oparte na wyżej wymienionych zasadach. To był niezwykle powolny proces.

Każda metoda musiała być testowana przez co najmniej trzy miesiące w celu zweryfikowania jej skuteczności. Następnie najlepsze metody zostały przetestowane statystycznie względem siebie i były poddawane poprawkom w miarę upływu czasu.

W trakcie całego procesu z pewnością dało się zauważyć moją obsesyjność i skrupulatność.

Nawiasem mówiąc, uruchomiłem wersję beta tego kursu już ponad 2 lata temu, ale zawiesiłem dalsze prace nad nim na tym etapie. Wyniki były świetne, ale spodziewałem się czegoś więcej. Obiecałem sobie, że wprowadzę na rynek ostateczną wersję kursu, dopiero gdy będę w stanie konsekwentnie nauczyć przeciętną osobę języka od zera do poziomu B2 w ciągu 6-8 miesięcy.

Z dumą mogę powiedzieć, że osiągnąłem swój cel. Nie tylko udało mi się pomóc innym, ale także sam odniosłem sukces.

Niewiele osób wie o tym, że od zawsze moją główną motywacją do nauki języków było wymyślenie, jak nauczyć się ich tak szybko, jak to tylko możliwe. I z pewnością mogę się pochwalić kilkoma sukcesami w tej dziedzinie.

Do tej pory udało mi się:

 • nauczyć się 8 języków, z czego 6 do poziomu co najmniej C1, bez konieczności mieszkania za granicą i bez prywatnych lekcji
 • pracować jako nauczyciel języka szwedzkiego, niemieckiego i angielskiego
 • pracować jako tłumacz ustny i pisemny języka niemieckiego i angielskiego
 • nauczyć się ponad 100000 słów dla wszystkich moich języków łącznie (cel został osiągnięty w kwietniu 2017 r.)
 • nauczyć się czeskiego do poziomu B1 / B2 od zera w ciągu 1 miesiąca i zweryfikować ten poziom w szkole językowej
 •  nauczyć się języka szwedzkiego do poziomu B2 od zera, nie rozmawiając nigdy z nikim w tym języku, a w rezultacie - znaleźć pracę z tym językiem


Vocabulary Labs podsumowuje niemal wszystko, czego się nauczyłem i stworzyłem w celu super efektywnej nauki języków.

Przedstawiam Vocabulary Labs

Vocabulary Labs to kompleksowy system nauki języków oparty na niezmiennych zasadach pamięci. Oznacza to, że wszystkie metody w nim zawarte są w pełni zoptymalizowane pod kątem maksymalnej retencji.

Nie są oparte na żadnej chwilowej modzie i nie można ich zastąpić żadną aplikacją, ponieważ są owocem dogłębnego zrozumienia mechanizmów działania pamięci.

To niezwykle ważne, ponieważ wiem, jak łatwo zgubić się w świecie krzykliwych aplikacji i przypadkowych strategii. Wygląda na to, że z każdą minutą nadchodzi nowa, lepsza. Nawet nie wiesz, kiedy Twój proces nauki zamienia się w pogoń za nieuchwytnym królikiem.

Ty wiesz najlepiej, jakie to męczące. Vocabulary Labs może uchronić Cię od tej całej niepotrzebnej harówki.

Celem kursu jest:


 • Nauczenie Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o skutecznym przyswajaniu słownictwa i zasadach pamięci, które za nim stoją

  Nie tylko odkryjesz najlepsze możliwe sposoby opanowania języka obcego, ale i dowiesz się, co czyni je tak skutecznymi. Od tego momentu będziesz w stanie krytycznie ocenić każdą aplikację lub metodę i będziesz wiedział, czy zadziała, czy nie.
 • Pokazanie Ci jak szybko i skutecznie opanować gramatykę języka obcego

  Dzięki stworzonemu przeze mnie systemowi nauki gramatyki dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o nauce gramatyki od A do Z.
 • Wsparcie w osiągnięciu przez Ciebie płynności w posługiwaniu się językiem docelowym bez wychodzenia z domu

  Nigdy nie mieszkałem za granicą i rzadko podróżuję. Udało mi się jednak nauczyć 8 języków i nauczać trzech z nich w różnych szkołach językowych. Kurs zawiera strategie, których użyłem, aby pokazać moim uczniom, jak biegle posługiwać się językiem bez setek godzin rozmów / lekcji.
 • Wyposażenie Cię w kompleksowy pakiet narzędzi i metod potrzebnych do w pełni samodzielnej nauki języków obcych - uczysz się systemu raz i możesz go zastosować do dowolnego języka

  Nauka języków polega na wyborze właściwych metod i otrzymywaniu informacji zwrotnych, abyś wiedział, że wszystko gra. Wystarczy, że nauczysz się jak to robić, a nauczyciele / kursy staną się mile widzianym przerywnikiem lub dodatkiem do nauki - a nie koniecznością.

Czego nauczysz się z kursu...

Vocabulary Labs zawiera 16 modułów i ponad 180 jednostek lekcyjnych, które przeprowadzą Cię krok po kroku przez kolejne etapy procesu, dzięki któremu będziesz w stanie uczyć się samodzielnie i efektywnie.

Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym uczniem, ani to, jakiego języka się uczysz. Wszystkie metody opisane w kursie Vocabulary Labs są w pełni zoptymalizowane pod kątem retencji i skonstruowane tak, abyś mógł uniknąć wszystkich błędów w nauce.

Oczywiście im więcej z nich wdrożysz, tym lepsze będą Twoje wyniki!

Oto krótki przegląd wszystkich zagadnień, których będziesz się uczyć:

MODUŁ 1 - WIADOMOŚCI WSTĘPNE


Krótkie wprowadzenie do kursu i sugestie, jak go wykorzystać, aby zmaksymalizować krzywą uczenia się.

MODUŁ 3 - PARĘ SŁÓW O ANKI


Z tego modułu dowiesz się, dlaczego program ANKI jest najlepszym możliwym narzędziem do nauki i jak korzystać z jego podstawowych i bardziej zaawansowanych funkcji.

MODUŁ 5 - METODA E.V.A. (THE ENHANCED VOCABULARY ACQUISITION METHOD)


Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Metoda E.V.A. jest jedną z najskuteczniejszych metod, o jakiej każda osoba ucząca się języka może marzyć. Dzięki niej zapamiętasz dowolne słowo lub frazę ze 100% gwarancji na zachowanie danego słowa w pamięci. Wiem, że wiele obiecuję, ale zapewniam, że obietnicy dotrzymuję.


Metoda E.V.A. pomaga wyeliminować KAŻDY błąd z listy z modułu 3. I co najważniejsze jest niesamowicie przydatna na każdym poziomie językowym!


Jeśli myślałeś, że zapamiętywanie w języku docelowym słów takich jak „zagajnik” lub „koksownik” jest niemożliwe, sprawię, że zmienisz zdanie.

MODUŁ 7 - JAK OKIEŁZNAĆ GRAMATYKĘ


Ten moduł zawiera kompleksowy system nauki gramatyki, który pokazuje jak opanować gramatykę pod każdym możliwym kątem.


Począwszy od mapowania najważniejszych pojęć gramatycznych i dostarczania sobie informacji zwrotnych, a kończąc na automatyzacji użycia nauczonych konstrukcji.

MODUŁ 9 - TWÓJ PRZYBORNIK DO AKTYWIZACJI JĘZYKA


W tym module znajdziesz kilka strategii nauki, które pomogą Ci osiągnąć płynność językową dzięki rozmowie ze sobą. Po opanowaniu treści z tego modułu nie będziesz już potrzebował nauczycieli ani lekcji, aby poprawić swoje umiejętności konwersacyjne. Będziesz mógł budować swoją płynność od podstaw.

MODUŁ 11 - RUSZ GŁOWĄ - LOGIKA W NAUCE JĘZYKÓW


Umiejętność zapamiętania czegoś z pewnością jest przydatna, ale nie zawsze konieczna. Czasami wystarczy użyć głowy, aby zauważyć różne wzorce językowe leżące u podstaw tworzenia słów.

MODUŁ 13 - OTACZANIE SIĘ JĘZYKIEM - SŁUCHANIE


Czym byłoby życie bez odrobiny muzyki, prawda? W tym module wskażę Ci strategie wykorzystania muzyki w nauce języków.

MODUŁ 15 - JAK POPRAWIĆ ROZUMIENIE ZE SŁUCHU


W tej części kursu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby jak najszybciej zacząć rozumieć swój język docelowy.

MODUŁ 2 - PRZYGOTOWANIE ORAZ PODSTAWOWE INFORMACJE


Moduł porusza takie tematy, jak:


 • określanie aktualnego poziomu języka,
 • wyznaczanie codziennych celów, abyś dokładnie wiedział, kiedy osiągniesz swój wymarzony poziom,
 • pokonywanie barier mentalnych w nauce wielu słów dziennie,
 • dobieranie odpowiedniego słownictwa, aby jak najszybciej zwiększyć swoją płynność,
 • wybieranie narzędzi do nauki.

MODUŁ 4 - NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W NAUCE JĘZYKÓW


Ten moduł sprawi, że zaczniesz zastanawiać się nad wszystkimi błędami, które popełniłeś do tej pory podczas nauki języka. Znajdziesz tutaj dogłębne wyjaśnienie 15 z nich, między innymi:


 • brak zamiaru zapamiętania,
 • brak kodowania informacji,
 • nauka pasywna,
 • przekroczenie pojemności pamięci krótkotrwałej.

MODUŁ 6  - AKADEMIA produktywności ANKI


W tym module dowiesz się, jak zwiększyć swoje tempo nauki przy pomocy różnych strategii bazujących na produktywności.

MODUŁ 8 - NAUKA KONTEKSTOWA


Krótki i przyjemny moduł, który pokazuje, jaki moment w trakcie Twojej przygody z nauką języka jest dobry na wykorzystanie czytania jako narzędzia do nauki.  


Z tego modułu dowiesz się również, jak zacząć czytać materiały z danego języka, nawet gdy jesteś na poziomie A2 i jak zautomatyzować przyswajanie słownictwa z czytanych tekstów.

MODUŁ 10 - JAK ZNALEŹĆ PARTNERA JĘZYKOWEGO


Ok, niekoniecznie od razu musisz być TYM gościem, który po prostu siedzi w pociągu i mamrocze sam do siebie. Ten moduł wskaże Ci dziesiątki świetnych sposobów na znalezienie partnera językowego.

MODUŁ 12 - OTACZANIE SIĘ JĘZYKIEM - STRATEGIE I METODY


Tutaj nauczysz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o otaczaniu się wybranym językiem i dowiesz się, w jaki sposób korzystać z nauki pasywnej, aby przyspieszyć swój postęp.

MODUŁ 14 - JAK OPANOWAĆ WYMOWĘ JĘZYKA OBCEGO


Moduł ten opisuje krok po kroku, w jaki sposób skutecznie opanować wymowę w wybranym przez Ciebie języku obcym.

MODUŁ 16 - TWÓJ PLAN NAUKI JĘZYKA 


Tutaj znajdziesz ogólną strategię nauki języków dla wszystkich poziomów językowych, a także konkretne wytyczne dla poszczególnych poziomów językowych.

(BONUS) MODUŁ 17 -  FAQ


Miejsce na wszystkie pozostałe pytania dotyczące nauki języków. Na przykład. „Jakie są najlepsze sposoby wyszukiwania słownictwa?” lub „jak efektywnie ocenić własne postępy w nauce?".


A to nie wszystko.

Inne dodatki

 • Wszystkim modułom towarzyszą checklisty, abyś mógł upewnić się, że w pełni wykorzystujesz czas poświęcony na naukę.
 • Możesz też oczekiwać ode mnie pomocy mejlowej w przypadku problemów.
 • Dostajesz też dodatkowe moduły, za które normalnie musiałbyś oddać nerkę albo milion dolarów, ale dodam je za darmo, ponieważ miły ze mnie gość.
 • Co więcej, przez  8 miesięcy będę monitorować Twoje postępy poprzez comiesięczne mejlowe przypomnienia - nie ma obijania się!
 • Otrzymujesz dostęp do Vocabulary Labs Cookbook - zbioru przepisów, fiszek gramatycznych i materiałów, które pokażą Ci krok po kroku, jak nauczyć się wybranego języka metodami przedstawionymi na kursie Vocabulary Labs. To najszybszy możliwy sposób na osiągnięcie płynności przy minimalnym wysiłku! 
 • KURSY ANGIELSKIEGO i NIEMIECKIEGO  - w VL Cookbook znajdziesz dedykowane kursy dla tych języków. Objaśniają one gramatykę funkcjonalną i sposób jej nauki, ściągawkę gramatyczną z wyszczególnieniem wymaganych zagadnień gramatycznych na każdym poziomie oraz, podobnie jak w innych językach, listy częstotliwości, materiały do słuchania, czytania i tym podobne. Dodatkowo zawierają moduł słowotwórstwa, gdzie pokazuję, jak przy pomocy garści prostych zasad tworzyć setki, a nawet tysiące nowych słów na podstawie Twojego obecnego słownictwa.

Wsparcie sztucznej inteligencji (AI)

Bądźmy szczerzy — ci, którzy nie idą z duchem czasu zostaną brutalnie zmiażdżeni przez sztuczną inteligencję. Żyjemy w erze, w której rewolucja technologiczna odbywa się na naszych oczach. Narzędzia bazujące na AI, które zostały wypuszczone tylko w roku 2023 uczyniły większość podręczników, aplikacji i programów zbędnymi.

W kursie pokażę Ci między innymi, jak korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, aby drastycznie przyspieszyć tempo Twojej nauki języków obcych. Będę zdziwiony, jeśli po ukończeniu tego kursu będziesz kiedykolwiek jeszcze potrzebować, zakupić jakiekolwiek materiały do nauki języków obcych.

Jak pomogłem moim uczniom przyspieszyć naukę

Uważam, że prawdziwą oznaką bycia ekspertem jest dostarczanie rezultatów klientom.

Przez wiele lat mojej kariery zawodowej pomogłem setkom ludzi naprawdę szybko nauczyć się języka, zarówno poprzez prywatne konsultacje, szkolenia stacjonarne jak i online.

Co znaczy „szybko”?

 • Około 90% moich klientów nauczyło się języka co najmniej do poziomu B1 od zera w ciągu jednego roku, mając zaledwie 1 godzinę zajęć tygodniowo.
 • Około 15-20% klientów nauczyło się języka co najmniej do poziomu B2 od zera w ciągu 4-8 miesięcy, mając zaledwie 1 godzinę zajęć tygodniowo.
 • 96% uczestników mojego szkolenia stacjonarnego w zakresie nauki słownictwa przynajmniej potroiło tempo nauki.


Zanim rozpocząłem współpracę z Bartoszem, miałem już spore doświadczenie w nauce języków. Czułem jednak, że brakuje mi kilku systemów, które pozwoliłyby mi zautomatyzować naukę języka i upewnić się, że cały proces będzie tak bezbolesny i efektywny jak to tylko możliwe. Sesje z Bartoszem zmusiły mnie do przeanalizowania moich systemów nauki, i dzięki jego pomocy udało mi się je ulepszyć, aby pasowały do moich potrzeb. Bartosz ma ogromną wiedzę na temat wszystkiego, co dotyczy zapamiętywania, automatyzacji nauki i rozwiązywania złożonych problemów, co okazuje się bardzo przydatne nawet poza nauką języków. Podsumowując, Bartosz wywarł ogromny wpływ na moje podejście do nauki języka i z całego serca polecam go każdemu, kto poważnie podchodzi do przenoszenia swojej znajomości języków na wyższy poziom.

Ricardo R.

Dzięki nowym narzędziom, które poznałam podczas lekcji, oszczędzam teraz więcej czasu, mogę przygotowywać własne materiały do nauki i mam je wszystkie w jednym miejscu. Wykorzystuję krótkie okresy wolnego czasu w ciągu dnia, zamiast odbywać długie sesje nauki. Teraz nie postrzegam nauki jako męczącego zajęcia. Zaczynałam od zera, a już po 6 tygodniach mogłam bez problemu czytać i rozumieć Readers Books na poziomie A2 w języku włoskim (rozumiejąc prawie 90-95% treści). Nauczyłam się ponad 700 nowych słów (z frazami kontekstowymi). Wiem, że mogło być lepiej, ale biorąc pod uwagę, że spędzałam tylko 15 minut dziennie na nauce, wyniki są imponujące

Anna M.

Bartka poleciły mi moje koleżanki z grupy studenckiej, również uczyły się szwedzkiego. Usłyszałam od nich, że szybko nauczę się mówić. Jednak nie spodziewałam się, że aż tak szybkiego tempa nauki. Na pierwsze zajęcia przyszłam z założeniem, że szwedzkiego chcę się nauczyć w kilka lat, ale jak się okazało można osiągnąć płynność (B2) po 8-9 miesiącach nauki od zera.

Joanna P.

Znajduje to swoje odbicie w tempie nauki - nigdy w życiu nie myślałem, że można zbliżyć się do takiego tempa nauki! Rezultat: osiągnięcie poziomu B2 od zera w 5 miesięcy i  zdanie certyfikatu na poziomie B2.

Mathew Ch.

Bartosz jest wzorem do naśladowania i przykładem tego, że nie potrzebujesz drenujących portfel kursów lub lat spędzonych za granicą, aby opanować język. Przepraszam, wiem, że to była moja wymówka od lat ... Bartek ma tańszy i równie skuteczny sposób na zrealizowanie tego celu i swoje własne techniki i wskazówki pozwalające na szybką naukę.

Magdalene B.

Chociaż obecnie poświęcam na naukę około 20 minut dziennie, widzę, że nauczyłam się więcej niż w poprzednim miesiącu, chodząc na zwykłe zajęcia językowe. Początki nie były łatwe, ponieważ trudno jest zmienić nawyki dotyczące sposobu nauki, ale zdołałam już siebie przekonać, że warto. Polecam to szkolenie wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy twierdzą, że jest już za późno na naukę nowego języka. Metody Bartosza pokazują, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Anna K.

Mimo że wspomniane wyżej rezultaty mogą wydawać się imponujące, wszystko sprowadza się do jednego kluczowego wniosku:

stosowanie właściwych metod może znacznie przyspieszyć Twoje tempo nauki, niezależnie od tego, jakiego masz nauczyciela. Prawdziwa praca jest zawsze wykonywana w samotności.

Absolwenci Vocabulary Labs — Jakie efekty możesz osiągnąć

Łatwo jest napisać: „Mój kurs jest świetny, kup go!”. W końcu wszyscy tak robią. Dlatego chciałbym przedstawić Ci realne wyniki absolwentów Vocabulary Labs. Kiedy rozpoczynali kurs mieli różne cele i problemy, byli dziesiątek różnych narodowości, ale połączyło ich jedno-pokonali swoje problemy i odnieśli sukces. Teraz mogą cieszyć się płynną i efektywną nauką!

Aha i jeszcze jedno. Czy zauważyłeś kiedyś, jak wyglądają typowe recenzje szkoleń i kursów: „Polecam ten kurs”, „Podobał mi się kurs”, „Czuję się tak zmotywowany” i tak dalej? Nie znajdziesz ich tutaj. Przyjrzyj się uważnie poniższym opiniom. Ukazują totalne transformacje w kwestii umiejętności nauki języków.

 • Uczenie się ponad 1000 słów na miesiąc? Pewnie.
 • Nauczenie się nowego języka w kilka miesięcy? Też jest możliwe.

Są szanse, że nie uzyskasz takich wyników przy pomocy żadnego innego kursu dostępnego na rynku.


Katrina Y. 

Wynik: od sceptycznego nastawienia do poziomu A2 z  języka fińskiego w ciągu 3 tygodni

PRZED KURSEM ....

Cóż ... fajnie byłoby rozpocząć nowy rok szkolny we wrześniu, znając nowe techniki. Zatem daję sobie 3-4 miesiące. Jeśli chodzi o niemiecki, mówisz, że poziom B2 jest możliwy do osiągnięcia w ciągu kilku miesięcy ... Musi to wymagać sporo pracy. Powiedzmy więc, że jeśli osiągnę poziom A2-B1 z niemieckiego w 3-4 miesiące, będzie to dla mnie ogromny sukces (później Kate zmieniła język docelowy na fiński)

Na zakończenie powiem, że chociaż jestem bardzo ciekawa Twojego systemu, jestem jednocześnie bardzo sceptyczna. Innymi słowy, tak naprawdę nie oczekuję zbyt wiele i uważam to raczej za swego rodzaju eksperyment"

PO KURSIE ....

"Zaczęłam korzystać z Twoich metod 5 maja. 10 maja zdałam sobie sprawę, że osiągnęłam już więcej niż po 2 miesiącach Duolingo. I to nie dlatego, że fiński jest łatwy, a niemiecki nie. Właściwie, to jest na odwrót.

Aby eksperyment był wiarygodny, wybrałam język, który wydaje mi się totalnie kosmiczny: fiński. Nie ma nic wspólnego z językami, które znam, gdyż należy do innej rodziny.

(...) Pod koniec trzeciego tygodnia mojego eksperymentu znalazłam internetowy test kwalifikacyjny oferowany przez pewną szkołę języka fińskiego w Moskwie. W rezultacie zasugerowano mi, żebym przyłączyła się do grupy z drugiego semestru (co oznacza, że w ciągu 3 tygodni osiągnęłam to, czego oni uczyli się przez 4 miesiące w tej samej cenie, jaką zapłaciłam za kurs).

(...) Na początku nie wierzyłam, że B1 w ciągu 4 miesięcy jest osiągalne, ale teraz myślę, że jest to całkiem możliwe, jeśli będę utrzymywała tempo nauki (które nawiasem mówiąc, nie jest zbyt wymagające).

Kurs tak bardzo zmienił moje postrzeganie nauki języków, że czasami czuję, że robię postępy zbyt wolno. W tej chwili pamiętam swoje słowa „uznałabym osiągnięcie A2-B1 w 3-4 miesiące ogromnym sukcesem”. Wcześniej obserwowałam to zjawisko zachłanności u moich uczniów, a teraz sama go doświadczam. Zabawne, ale kiedy uczyłam się z Duolingo, nie robiąc żadnych postępów, nie czułem, że idzie mi zbyt wolno. [brakuje cudzysłowu]

Chris R.

Wynik: od chaosu po naukę ponad 4000 holenderskich and 500 chińskich  słów w ciągu 3 miesięcy

PRZED KURSEM ....

Jakie są Twoje mocne i słabe strony, jeśli chodzi o naukę?

(dyscyplina, koncentracja itp.) Jestem wytrwały, ale nie konsekwentny. Często zmieniam swoje podejście i nie sądzę, że jestem  wystarczająco regularny. Nie mam nic przeciwko "nauce aktywnej” - tłumaczenie i przypominanie. Moja wymowa w obu językach jest słaba, dlatego nie zawsze korzystam z okazji, aby rozpocząć rozmowę.

Jaka jest Twoja największa bolączka, jeśli chodzi o naukę w tej chwili?

przywoływanie z pamięci słów i zwrotów

PO KURSIE ....

W nieco ponad 90 dni Chris nauczył się:

Język holenderski - 4113 słowa
Język chiński - 539 słów

Uważam, że przyswajam dużą ilość słownictwa, zaznajomiłem się lepiej ze słowami, o których nie miałem pojęcia na początku kursu. Natknąłem się na nie również podczas słuchania. Zwykłe robienie fiszek sprawiło, że lepiej rozumiem, jak działają słowa. Odkryłem również, że podczas tworzenia nowych fiszek stosuję zagadnienia gramatyczne, których już nauczyłem się z moich fiszek gramatycznych.

Rozmowa - ogólne rozmowy jeden na jednego idą mi znacznie lepiej. Jestem bardziej pewny poprawności gramatyki i wymowy. Również słowa przychodzą mi na myśl znacznie szybciej.

Czuję, że zrobiłem postęp. Oczywiście ze słownictwem, ale także z umiejętnościami słuchania i mówienia. Jeśli ktoś w trakcie rozmowy powie mi, że zrobiłem błąd, w większości przypadków jestem teraz w stanie sam go skorygować.

"(....) Otrzymałem kilka komplementów odnośnie mojej znajomości języka holenderskiego. Wczoraj udało mi się też rozwiązać problem administracyjny, który mieliśmy z firmą Telecom. Cieszyłem się, że nie korzystałem z tłumaczeń Google, a moje odpowiedzi były szybkie (choć prawdopodobnie z błędami).

Susan E.

Rezultat: od kręcenia się w miejscu po naukę 2 języków: francuskiego i hiszpańskiego jednocześnie z doskonałymi wynikami!

PRZED KURSEM ....

Jak długo próbowałaś nauczyć się swojego języka docelowego?            

Za długo! Zaczęłam uczyć się francuskiego około 8 lat temu, ale potem zrobiłam długą przerwę. Blisko 3 lata temu zaczęłam uczyć się hiszpańskiego. Po kilku zajęciach, które zwyczajnie mi nie pomogły, zaczęłam uczyć się sama.

Co (obecnie) lubisz / czego nie lubisz w nauce języków?

Mam trudności z utrzymaniem słów, zagadnień gramatycznych w pamięci na przestrzeni czasu, nawet jeśli używam kontekstu i powtórek interwałowych. A potem nie mogę szybko uzyskać do nich dostępu w rozmowach. Nie wydaje mi się, że idę do przodu. Przeczytałem tak wiele teorii na temat właściwego sposobu nauki, zapamiętywania. Który kurs jest tym właściwym?

Jakie są Twoje mocne i słabe strony, jeśli chodzi o naukę? (dyscyplina, koncentracja itp.)        

Zbytnie rozproszenie! Za dużo materiałów. Czas i motywacja to moje atuty. Zazwyczaj jestem osobą zorganizowaną, ale wydaje mi się, że nie jestem zorganizowana w nauce języków. Nie poprzestaję na nauce z jednego materiału, ale skaczę od materiału do materiału, szukając idealnego. Czytam blogi o tym, jak się uczyć. Ponownie, jak tylko zacznę kurs, przechodzę do innego materiału.

PO KURSIE ....

Moja nauka jest bardziej skoordynowana. Każdego dnia wiem, co będę robić. Już nie błąkam się jak wcześniej. Skupiam się bardziej, ponieważ uczę się wszystkiego za pośrednictwem ANKI, co daje mi możliwość przeglądu słownictwa, wyrażeń i gramatyki nawet podczas uczenia się nowych pojęć. Całe słownictwo z mojej listy częstotliwości, sesji italki i transkrypcji tekstów z rozumienia ze słuchu zostanie wprowadzone do ANKI. Spodziewam się, że w ten sposób osiągnę postępy szybciej. Nie będę musiała szukać zeszytów do różnych zadań. Jestem teraz naprawdę zmotywowana.

Wydaje mi się, że zebrałam już sporo elementów układanki, a teraz muszę popracować nad większą ilością okazji do mówienia. Przed rozpoczęciem tego kursu nie pamiętałam swojego słownictwa i spędzałam dużo czasu na próbach zapamiętania go podczas powtórek. Teraz proces powtarzania jest znacznie szybszy, ponieważ wkładam więcej pracy w fazę nauki ... zamiar zapamiętania i tworzenie znaczeń. (Uwielbiam te określenia!). Ponadto pracowałam nad 2 językami jednocześnie.

Teraz skupiam się intensywnie nad francuskim przez 3 miesiące, a potem wrócę do hiszpańskiego, jednocześnie wykonując pracę niezbędną do utrzymania poziomu zdobytego z francuskiego. Jestem również bardziej zorientowana na cele. Zamierzam osiągnąć poziom C1 w czytaniu, pisaniu, mówieniu i słuchaniu za 3 miesiące. Osiągalne? Nie jestem pewna. Mogę być teraz blisko poziomu B2, więc czemu nie?

Vocabulary Labs to kurs, który krok po kroku pomaga uczącym się języka w nauce słownictwa i gramatyki w sposób efektywny i skoncentrowany. Nigdy więcej skakania po materiałach!

Tak, teraz myślę, że będę robić postępy i będę w stanie pójść naprzód. C1 do 1 października z francuskiego! Cele, skupienie, tworzenie znaczenia!

Od 7 lat walczę z węgierskim, głównie dlatego, że gramatyka zawsze mnie przytłaczała. Ten długotrwały zamęt był źródłem wielu problemów w trakcie nauki języka. Wiedza, że mogę po prostu nauczyć się podstawowych zasad gramatyki, sprawia, że mogę robić naprawdę DUŻE postępy!

Nagle, w końcu mogę zobaczyć, co stoi między mną a podstawową biegłością w języku węgierskiego. To dla mnie wielki krok do przodu. Wiedza o tym, co stoi między mną a podstawową płynnością, sprawia, że ogromne zadanie nagle wydaje się całkiem wykonalne. To wielka ulga wiedzieć o tym!

Przed rozpoczęciem Twojego kursu byłem w krainie niemożliwego, a teraz jestem przekonany, że MOGĘ TO ZROBIĆ. Teraz mam jasno określony cel nauki węgierskiego, podczas gdy wcześniej zadawałem sobie tylko pytanie: „który bezużyteczny kurs językowy powinienem kupić jako kolejny? ” Twój kurs to pierwszy kurs językowy, jaki kiedykolwiek miałem, w którym z niecierpliwością czekałem na kolejne rozdziały i moduły. Inne kursy językowe przypominały mi po prostu nudną i nieefektywną pracę w szkole. 

Przez lata myślałem, że węgierski mnie pokona (robił to przez tak długi czas). Ale Ty pokazałeś mi, że mądry facet w Polsce ma inny pomysł :) W mejlu wspomniałem głównie o części gramatycznej, ale oczywiście każdy rozdział to mała żyła złota, która karmi mnie nowymi technikami, kiedy tylko do nich stopniowo docieram. Dziękuję Ci!

Ashley Benett (uczy się węgierskiego)

Wiele innych opinii (po angielsku)

Często zadawane pytania

„Czy nie mogę sam odtworzyć zawartości kursu?”

Prawdopodobnie nie. Wiedza zawarta w tym kursie jest na ogół bardzo rozproszona. Musiałem przeczytać i zapamiętać setki badań i wiele książek związanych z pamięcią, aby ją zdobyć.

Następnie opracowywałem nowe metody wykorzystujące wszystkie zasady pamięci, których się nauczyłem. Co najważniejsze, testuję te metody między sobą od wielu lat na sobie i moich studentach, aby wyeliminować wszelkie niedoskonałości.

Mogę zatem śmiało powiedzieć, że samodzielne odtworzenie kursu jest bardzo mało prawdopodobne. I bądźmy szczerzy — ilu znasz poliglotów, którzy są jednocześnie ekspertami ds. pamięci?


"Skąd mam wiedzieć, że to działa?"

Vocabulary Labs zawiera metody, których użyłem do opanowania 8 języków. Ale to nie jest istotne.

Ważne jest to, że wielokrotnie byłem w stanie doprowadzić przeciętną osobę uczącą się języka do poziomu B1 / B2 z języka w ciągu kilku miesięcy, mając do dyspozycji tylko 1 godzinę lekcji tygodniowo. Zobacz opinie powyżej.


"Jestem młodym / starym / przystojnym / jednonogim koziorożcem? Czy kurs nadaje się dla mnie?"

Prawdopodobnie w toku swojej edukacji zyskałeś przekonanie, że istnieje pewien styl nauki, który maksymalizuje Twoje szanse na zapamiętanie informacji.

Niestety tak nie jest i istnieje wiele badań, które dokładnie to potwierdzają.

Wszyscy zdobywamy informacje w podobny sposób i nie można tego obejść. Dlatego metody przedstawione w kursie zadziałają też dla Ciebie niezależnie od Twojego obecnego wieku / wyglądu i tak dalej. Dobrym przykładem jest tutaj uczestniczka jednego z moich szkoleń stacjonarnych.

Dorota przyszła na trening, narzekając, że ma ponad 50 lat i nie ma dla niej nadziei. Dwa tygodnie po szkoleniu, które nie zawierało nawet połowy strategii zawartych w Vocabulary Labs, przesłała mi wiadomość, że nauczyła się już ponad 500 nowych słów.


"Dopiero zaczynam uczyć się języka / jestem na poziomie zaawansowanym czy kurs jest dla mnie?"

Większość metod jest w pełni elastyczna i może być stosowana zarówno na poziomie początkującym, jak i zaawansowanym. Miałem klientów na wszystkich poziomach językowych i wszyscy z powodzeniem korzystali z Vocabulary Labs

Kurs zawiera również zalecane strategie nauki dla wszystkich poziomów językowych.


"Czy kurs ma formę wideo?"

Nie, obecnie kurs jest dostępny tylko w formacie tekstowym. Jednak w najbliższej przyszłości zostanie on przekształcony w kurs wideo.

Dobrym pomysłem jest zaklepanie sobie dożywotniego dostępu do niego po niższej cenie.


"A co, jeśli się nie będę w stanie utrzymać tempa?"

Nie martw się - zyskujesz dożywotni dostęp do kursu. Nie ma znaczenia, czy zachorujesz lub wyjedziesz z miasta na kilka dni. On nadal tu będzie, kiedy wrócisz.

Co więcej, jeśli będziesz czuł się przytłoczony, zawsze możesz do mnie napisać, a ja chętnie Ci pomogę.


"Na jakich zasadach działa kurs?"

Vocabulary Labs to internetowy kurs w formie tekstowej. Możesz uzyskać do niego dostęp w dowolnym momencie , logując się poprzez stronę internetową Universe of Memory. 

"Czy nie mogę znaleźć tych informacji gdzie indziej?"

Tak, oczywiście, że możesz. Jednak gromadzenie i zrozumienie ich to dwie różne bajki. Co więcej, wiele metod umieszczonych w tym kursie jest opracowanych przeze mnie, więc nie znajdziesz ich nigdzie indziej.

I bądźmy szczerzy, istnieją inne opcje. Na przykład:

 • Zapisanie się na kurs językowy, abyś mógł nauczyć się języka na poziomie A1 za 800-1600 zł.
 • Skorzystanie z kilku godzin prywatnych lekcji za 80-100 zł za godzinę.
 • Kupno miesięcznej subskrypcji jakiejś losowej aplikacji za 40-120 zł miesięcznie, o której i tak zapomnisz za kilka miesięcy.
 • Zakup zestawu podręczników za 120-280 zł każdy.

  I tak dalej. Tak, istnieją inne opcje.

  Czy dadzą Ci porównywalne korzyści? Czy ich autorzy mają najmniejsze pojęcie o tym, jak funkcjonuje pamięć? Pozwolę Ci samemu odpowiedzieć na te pytania.

"Co jeśli nie mam czasu?"

To zależy od Twojej definicji „braku czasu”. Jeśli naprawdę nie masz teraz czasu do dyspozycji, nadal polecam zakup Vocabulary Labs już teraz.

Masz dożywotni dostęp do kursu, dzięki czemu będziesz mógł z niego skorzystać, kiedy pojawi się ku temu pierwsza możliwa okazja.

Jeśli jednak mówiąc o braku czasu, masz na myśli, że masz go bardzo niewiele, to Vocabulary Labs jest zdecydowanie kursem dla Ciebie. Wszystkie metody w nim zawarte są w pełni zoptymalizowane pod kątem wydajności. Jeśli będziesz ich przestrzegać, będziesz w stanie zrobić zauważalny postęp nawet przy 20 minutach dziennie.


"Co jeśli nie lubię fiszek / nie działają na mnie?"

Nie będę owijać w bawełnę - wiele metod z Vocabulary Labs wymaga robienia fiszek w ANKI. Będziesz ich jednak używał w CAŁKOWICIE inny sposób.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zrobić to w ten sposób:

P: pracować A: zu arbeiten
O: zu arbeiten A: pracować

Masz rację, takie fiszki nie zadziałają. Jeśli jednak użyjesz algorytmów optymalizacyjnych, na których opiera się ANKI w odpowiedni sposób, stanie się magia!


"Czy kurs dotyczy wszystkich języków?"

Tak, kurs opiera się na niezmiennych zasadach pamięci, które mają zastosowanie w odniesieniu do wszystkich języków. Jeśli chcesz, możesz nawet skorzystać z Vocabulary Labs, aby nauczyć się płynnie mówić w martwym języku!


"Czy będę miał natychmiastowy dostęp do całego kursu?"

Tak, nawet jeśli kupujesz go na raty.


"Czy mogę wykorzystać metody zawarte w kursie do jednoczesnej nauki większej liczby języków?"

Jasne, ja używam ich do nauki 8 języków jednocześnie. Metody przedstawione w kursie zmuszają Cię do faktycznego używania języka docelowego. Nie ma lepszego sposobu na poprawę znajomości wielu języków jednocześnie.


"Ile czasu zajmuje przerabianie materiału z kursu tygodniowo?"

Najlepsza odpowiedź brzmi: im więcej, tym lepiej. Zalecam jednak spędzanie na tym co najmniej 3 godzin tygodniowo, aby zmaksymalizować rezultaty. Co, szczerze mówiąc nie jest takie trudne, ponieważ kurs pokazuje również, jak otoczyć się językiem.Chociaż kurs nauczy Cię, jak stać się prawdziwie niezależną maszyną do nauki języków, nie jest on właściwym kursem dla każdego.


Vocabulary Labs NIE jest dla Ciebie, jeśli...

 • Nie lubisz fiszek
  Typowe podejście do korzystania z fiszek zdecydowanie ma wiele wad, a rezultaty takiej nauki wątpliwe. Niezależnie od tego algorytmy, na których opierają się programy takie jak ANKI są jednym z najpotężniejszych narzędzi, których można użyć do nauki. Dlatego wiele moich metod wykorzystuje ich moc. Mimo że używam ich w zupełnie inny sposób niż ten, do którego zapewne przywykłeś, nadal ich używam. Zatem jeśli naprawdę nie lubisz i nie zamierzasz używać fiszek, niezależnie od wyników, jakie możesz osiągnąć, kurs nie jest dla Ciebie.
 • Nie lubisz zmian
  Kurs sprawi, że zaczniesz zastanawiać się nad swoimi dotychczasowym sposobem nauki. Musisz zaakceptować fakt, że wiele rzeczy, które wpajano Ci w kontekście nauki języków, po prostu nie jest zgodnych z prawdą. Ta wiedza może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo i z pewnością nie będzie to dla Ciebie łatwe. Kurs nie jest dla Ciebie, jeśli nie jesteś gotowy na drastyczne zmiany w swoim sposobie nauki.

Vocabulary Labs jest dla Ciebie, jeśli…

 • Chcesz zyskać system nauki na całe życie, z którego możesz korzystać bez końca
  Jedną z wielu zalet Vocabulary Labs jest to, że stanowi on kompletny system nauki. Możesz go używać do nauki dowolnej liczby języków bez marnowania czasu na szukanie optymalnych rozwiązań.
 • Chcesz być w stanie uczyć się języków zupełnie samodzielnie
  Nauczyciele i aplikacje są z pewnością świetni, moim celem jednak jest nauczenie Cię metod, z których możesz korzystać w zaciszu własnego domu. Po ich opanowaniu nie będziesz już musiał polegać na żadnej pomocy z zewnątrz. Będziesz mógł szlifować swoją biegłość w domu, a następnie przejść bezpośrednio do rozmów z partnerami językowymi lub native speakerami.
 • Szanujesz swój czas i chcesz go w pełni wykorzystać
  Jesteś dorosły i zapewne nie chcesz poświęcać na opanowanie języka obcego więcej czasu niż jest to konieczne. Rozumiem to bardzo dobrze. Nie jestem zwolennikiem porad typu „po prostu dużo czytaj lub baw się dobrze”. Dlatego znajdziesz tutaj tylko statystycznie przetestowane strategie, które zapewniają doskonałe wyniki. Bez niepotrzebnych wypełniaczy i bez bzdur.

Wypróbuj Vocabulary Labs przez 60 dni,

W 100% bez ryzyka

Kurs możesz wypróbować przez 60 dni. To wystarczająco dużo czasu, aby przejść przez cały materiał w nim zawarty co najmniej dwa razy. Dlaczego tak długo? Ponieważ chcę, abyś był w stanie prawdziwie odczuć efekty stosowania moich metod. Jeśli mój system nauki nie przyspieszy Twojego tempa nauki, wyślij mi e-mail, a ja zwrócę Ci wszystkie pieniądze.


Innymi słowy, daj mi szansę, a zrobię wszystko, żeby zmienić sposób, w jaki się uczysz. Jedyne, co masz do stracenia to mnóstwo frustracji i setki godzin zmarnowanych na nieskutecznej nauce!


W przypadku zwrotu obowiązuje tylko jedna zasada — trzeba mi przesłać informację zwrotną nt. tego, co nie spodobało ci się w kursie, abym mógł użyć tej informacji zwrotnej do jego poprawy. Tylko tyle.

Zdobądź kopię Vocabulary Labs i przyspiesz swoje tempo nauki

Vocabulary Labs

 • Wsparcie mejlowe (12 miesięcy)
 • Comiesięczne kontrole (przez 8 miesięcy po ukończeniu kursu)
 • Dostęp do Vocabulary Labs Cookbook

... lub zapłać ratalnie

Vocabulary Labs 3 x 240 zł

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: po kliknięciu przycisku „Sprawdź w PayPal” zostaniesz przeniesiony na bezpieczną stronę internetową obsługiwaną przez PayPal, na której możesz dokończyć transakcję. ”

Wiem, że ten kurs może stanowić dla Ciebie punkt zwrotny. Spędziłem długie lata na szukaniu, wymyślaniu i testowaniu najlepszych metod i strategii do nauki języków. Gdybym wcześniej był w posiadaniu mojej obecnej wiedzy, mógłbym zaoszczędzić setki godzin i mnóstwo frustracji.

Ponieważ prawda jest taka, że wybór strategii nauki może sprawić, że będziesz kontynuować lub przerwiesz naukę.

Vocabulary Labs eliminuje wszystkie niewiadome z tego procesu. Wszystko, czego potrzebujesz do opanowania języka, będzie w jednym miejscu.

To nie wiedza, która zmieni się w ciągu jednej nocy. Opiera się na niezmiennych zasadach pamięci, więc nie może jej zastąpić dowolna aplikacja.

Dzięki Vocabulary Labs nie tylko zrozumiesz, jak wybrać odpowiednie metody w świecie chaosu informacyjnego i efektownych aplikacji, ale także zrozumiesz, na czym polega efektywna nauka.

Nigdy więcej błądzenia w ciemności. Nigdy więcej przekopywania się przez tony bezsensownych artykułów i forów językowych. W końcu będziesz mógł spędzić czas na tym, co ważne.

I kto wie, może za kilka miesięcy będziesz w stanie odbyć pierwszą długą rozmowę w języku, którego się uczysz z myślą: „dlaczego kiedykolwiek myślałem, że to trudne?”

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące kursu, napisz do mnie.

Z przyjemnością pomogę.
bartosz@universeofmemory.com


Przed zakupem proszę o zapoznanie się z WARUNKAMI UŻYTKOWANIA ORAZ SPRZEDAŻY.


>