Niemożliwe Wtorki – Twój dzień, aby pokonać wszystkie wymówki i pokazać, jaki jesteś twardy

By Bartek Czekała | Produktywność

Niemożliwe Wtorki - Twój dzień, aby pokonać wszystkie wymówki i pokazać, jaki jesteś twardy

Jesteśmy chodzącymi paradoksami. Wszyscy chcemy zrobić coś doniosłego lub po prostu odnieść sukces. Niestety bardzo często grzęźniemy w rutynie dnia codziennego lub w trybie wyuczonej bezradności. Leżymy więc w kałuży naszych łez i słabości. Od czasu do czasu, gdy ktoś nas mija, rzucamy mu błagalne spojrzenie z cichą prośbą o pomoc, ale ona nigdy nie przychodzi.

Czas to zmienić. Czas zacząć działać i samemu kopnąć się w tyłek. Niemożliwy Wtorek może być jaskółką zwiastującą nadchodzące zmiany na lepsze.


Dwie typowe strategie produktywności


Myślę, że może 0,001 procent wszystkich ludzi ma tę naturalną, wewnętrzną motywację, która pozwala im zawsze pracować na pełnych obrotach w dowolnej dziedzinie. Bez względu na to, co robią, zawsze dają z siebie wszystko.

Ale co z resztą z nas, zwykłych śmiertelników?

Mamy zdrowo przerąbane. Zwykle jesteśmy skazani na stosowanie dwóch strategii kompensacyjnych:

 1. 1
  budowanie nawyków,
 2. 2
  używanie motywacji zewnętrznej (np. zmuszanie się do zrobienia czegoś).

1. Budowanie nawyków

Budowanie nawyków to najlepszy sposób na zagwarantowanie długofalowego sukcesu. Posiadanie nawyku oznacza, że Twój mózg nie musi poświęcać dużo energii, aby wykonać określoną czynność. Co więcej, sama aktywność jest zwykle źródłem nieustannej satysfakcji. W końcu każdego dnia robisz coś produktywnego!

Zwykle jest to najlepszy sposób na realizację celów. Jesteś konsekwentny i metodyczny i nie musisz zasapać się na śmierć, aby dopiąć swego. Choć ta strategia jest świetna, ma jedną wielką wadę — wymaga czasu. Nie każdy ma na to dość cierpliwości. Nie każdy chce czekać kilka lat, żeby być w czymś świetnym. To prowadzi nas do drugiej strategii.


2. Korzystanie z motywacji zewnętrznej

Mimo że kluczem jest konsekwencja, sprint, co jakiś czas może pomóc w przyspieszeniu postępu. Krótkie zrywy skoncentrowanego skupienia pozwalają często osiągnąć więcej w 1 lub 2 dni niż dokonałeś wcześniej w pół miesiąca.

Pomyśl na przykład o rozwoju fizycznym. Jeśli robisz 20 pompek dziennie, jako amator w dziedzinie sportów siłowych, tylko przez króciutki czas będziesz stawać się większy i sprawniejszy. Potem następuje zderzenie ze ścianą stagnacji. Jeśli jednak raz w tygodniu zmusisz się do większego wysiłku, będziesz dalej rosnąć i rozwijać się.

Jeśli uczysz się 5 słów dziennie, zmuszanie się do zrobienia 50 słów w ciągu jednego dnia ponad dwukrotnie zwiększy tempo nauki. Czy jednocześnie zryw ten wpędzi Cię do grobu ze zmęczenia? Oczywiście, że nie. To tylko krótki sprint. Robisz to, a potem wracasz do swojego zwykłego, wolnego i konsekwentnego tempa.

Rzecz w tym, że zwykle trudno jest się zmusić do tego dodatkowego wysiłku. Dlatego potrzebujesz delikatnego przypomnienia, aby ruszyć tyłek. Delikatny kopniak w takim przypadku może zdziałać naprawdę wiele. Ok, prawda jest taka, że prawdopodobnie potrzebujesz na tyle mocnego kopniaka, że przejdzie przez 2 warstwy ubrań i zadziała, jak rozrusznik serca.

Jestem tutaj, aby go dostarczyć.


Niemożliwe Wtorki - o co w tym wszystkim chodzi?


Niemożliwe Wtorki

Photo by Max Bender on Unsplash


Pomysł na niemożliwe wtorki przyszedł mi do głowy wiele lata temu. Wiedziałem, że dużo robię, ale czułem, że stać mnie na znacznie więcej. Potrzebowałem tylko dobrego powodu - jakiejś wymówki, żeby zmusić się do większego wysiłku. Tak narodził się TEN pomysł.

Postanowiłem, że tego dnia zawsze będę się starał zrobić coś niemożliwego. Coś, czego nigdy nie zrobiłbym normalnie, ponieważ jest to zbyt męczące i niewygodne.

Oto kilka rzeczy, które udało mi się wykonać tego dnia:

 • nauka 800 słów w ciągu jednego dnia,
 • rozmawiam ze sobą przez 6 godzin po rosyjsku,
 • wykonanie 400 pompek.

Stwierdziłem, że jeśli koncept ten pomógł mi, to może warto podzielić się nim i z Tobą.

Niemożliwe Wtorki to Twoja szansa, aby przedrzeć się przez wszystkie gówniane wymówki i dotrzeć do mety. 

To jeden dzień w tygodniu, kiedy udowodnimy sobie, że nie jesteśmy słabym, gąbczastym tworem złożonym z wyrzutów sumienia i gorzkich wspomnień. Możemy robić rzeczy, o których nie śniło się filozofom. To nasz dzień transformacji z miękkiej buły w twardy i zaprawiony w bojach bochen chleba.


Czy to musi być wtorek?


Zanim przejdziemy dalej, uprzedzę pytanie, które mogło zaświtać Ci się w głowie. Czy to rzeczywiście musi być wtorek? Odpowiedź brzmi oczywiście "nie". Lata temu jakoś udało mi się w głowie, że to właśnie w ten dzień będę działać cuda. Tak się składało, że wtedy właśnie we wtorki dysponowałem największą ilością wolnego czasu.

W międzyczasie sytuacja ta wielokrotnie uległa zmianie. Czasami miałem więcej czasu w poniedziałki, a innym razem w piątki. Dlatego warto wspomnieć, żebyś nie zakotwiczył sobie w głowie, że musi być to dokładnie jakiś tam dzień.

Bądź elastyczny i w zależności od dostępnego czasu, postaraj się uczynić niemożliwym dniem, ten, w którym w danym tygodniu masz najwięcej czasu.


Zakłady jako podstawowe narzędzie niemożliwych wtorków


Jeśli zdecydujesz, że chcesz podjąć wyzwanie, powinieneś wiedzieć, jak skutecznie zmusić się do zrobienia niemożliwego. Idealnym narzędziem do tego celu są zakłady. Nie ma znaczenia, jak bardzo lubisz coś robić, zawsze jest jakaś granica wysiłku, której nie przekroczysz, bo mało kto lubi uczucie dyskomfortu. Pewnie, uwielbiam uczyć się nowych słów, ale zwykle po osiągnięciu stu kończę, bo czuję się znudzony.

Jeśli z drugiej strony nie lubisz czegoś robić, to potrzebujesz bata nad głową, abyś zaczął działać. Innymi słowy, musisz się o coś założyć.

Oto jak działają zakłady:

 1. 1
  Wybierz CEL, który chcesz osiągnąć
 2. 2
  Określ swój HORYZONT CZASOWY (w naszym przypadku 1 dzień)
 3. 3
  ZAŁÓŻ SIĘ Z KIMŚ, o to, że uda Ci się osiągnąć dany cel
 4. 4
  Wybierz KARĘ na wypadek, gdyby nie udało Ci się osiągnąć danego celu (na przykład 50 zł)
 5. 5
  Wyślij DOWODY ukończenia zakładu swojemu znajomemu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak dokładnie działają zakłady, to polecam przeczytanie następującego artykułu: "Jak zmotywować się do nauki nawet jeśli jesteś miękką bułą!".

Pamiętaj, że zakłady są w pełni elastyczne. Możesz nimi manipulować, jak chcesz, aby pasowały do swoich celów. Teraz, gdy już wiesz, jak prawidłowo się motywować, dobrze jest zapoznać się z kilkoma dodatkowymi wskazówkami. Pozwolą Ci zmaksymalizować wysiłek.


Jak sprawić, by Twój wysiłek miał sens


Pokonaj swoje słabości

Photo by GR Stocks on Unsplash


(1) Jeśli już coś robisz, zrób 4-5 razy więcej niż zwykle

Pamiętaj, że w Niemożliwe Wtorki chodzi o robienie rzeczy niemożliwych. Wymagaj od siebie więcej niż zazwyczaj:

 • Jeśli normalnie robisz 10 pompek, zrób 40.
 • Jeśli zwykle czytasz 20 stron książki, przeczytaj sto. Poć się, kwicz, ale dopnij swego.

(2) Zajmij się czymś nowym

Jeśli zawsze chciałeś zrobić coś nowego, na przykład zająć się nowym hobby, ale odkładałeś to w nieskończoność - to jest Twój dzień. Twoim celem jest po prostu rozpoczęcie wykonywania danej czynności, więc nie skupiaj się na intensywności lub rozmiarze danej czynności. Przykładowo, jeśli zawsze chciałeś nauczyć się chińskiego, ale życie stanęło Ci na drodze, to przeczytaj 2 lub 3 strony z podręcznika.


(3) Podziel go na wiele sesji

Masowe wykonywanie jakiejkolwiek czynności jest męczące. Dlatego zawsze upewnij się, że Twój cel jest podzielony na wiele części. Nawet nie myśl o wybiciu 200 fiszek za jednym razem. Spróbuj zrobić to w co najmniej kilku sesjach.


(4) Zidentyfikuj i wykorzystaj „martwy czas”

Martwy czas to czas spędzony na wykonywaniu czynności, które nie pochłaniają całej naszej uwagi. Pomyśl o siedzeniu w autobusie lub staniu w kolejce. Te pozornie bezużyteczne chwile można zwykle wykorzystać do zrobienia bardziej produktywnych rzeczy. Planuj z wyprzedzeniem i zastanów się, jak możesz włączyć czas martwy w swój niemożliwy dzień.


Niemożliwe Wtorki — Nad czym możesz pracować?


Nie mogę Ci powiedzieć, na czym powinieneś się skoncentrować. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie ważne i co jest warte Twojej krwi, potu i łez. Mogę Ci natomiast powiedzieć, że zazwyczaj powinieneś robić rzeczy, których aktywnie unikasz lub unikałeś od długiego czasu. To one najczęściej są gwarantem wielkich i pozytywnych zmian w Twoim życiu. Przeprowadź burzę mózgów z samym sobą lub rodziną, aby określić, co to może być.

Niezależnie od tego, oto kilka propozycji rzeczy, na które możesz postawić:


1. Ćwiczenia


 • bieganie
 • pompki
 • brzuszki
 • przysiady

2. Uczenie się


 • nauka nowych słów (np. w ANKI)
 • tworzenie nowych fiszek
 • słuchanie (np. interesujące podcasty)
 • czytanie artykułów w języku obcym
 • czytanie książek

3. Kreatywność


Niemożliwe Wtorki - Twój dzień, aby pokonać wszystkie wymówki

Photo by Dstudio Bcn on Unsplash


 • zastanów się nad problemem, który masz
 • wymyśl X pomysłów, aby ulepszyć jakiś aspekt swojego życia
 • wymyśl nowy produkt, który możesz sprzedać
 • napisz X stron czegoś

4. Praca nad dużymi projektami


 • uruchomienie strony internetowej
 • założenie własnej firmy
 • pisanie programu komputerowego

Jeśli masz inne sugestie, daj mi znać w komentarzach!


Niemożliwe Wtorki - podsumowanie oraz zaproszenie


Każdy pomysł potrzebuje masy krytycznej, aby stać się popularnym. Mam nadzieję, że koncepcja niemożliwych wtorków na dobre zapuści korzenie w Twoim myślach oraz stanie się nieodłączną częścią Twojego tygodnia.

Kto wie? Może ten artykuł to znak, na który czekałeś!

Jeśli jednak zdecydujesz się pogrzebać ten pomysł, wiedz, że będziesz miał brud na rękach. Brud przesiąknięty poczuciem winy i wstydu. Pozostawiane przez nią plamy skazą Twoją duszę i już nigdy Cię nie opuszczą. Będą rozlewać się na wszystkie sfery Twojego życia, infekując wszystko i wszystkich, których kochasz. Doprowadzi to do... . Ok, ok, starczy wzbudzania w Tobie wyrzutów sumienia!?

Jeśli masz ochotę/odwagę, to daj znać w komentarzach, nad czym chciałbyś popracować! A może chciałbyś, żeby uczynić z tego cotygodniowe wydarzenie, np. na moim kanale YouTube, gdzie będziemy mogli się nawzajem i publicznie motywować? Daj znać, co o tym myślisz!


SKOŃCZYŁEŚ (-AŚ) CZYTAĆ? CZAS NA NAUKĘ!


Czytanie artykułów online to świetny sposób na poszerzenie wiedzy. Smutne jest jednak to, że po zaledwie 1 dniu od ich przeczytania zapominamy większość napotkanych informacji.

Moją misją jest zmienić ten stan rzeczy. Stworzyłem 12 fiszek, aby ułatwić Ci przyswojenie informacji z tego artykułu. Wystarczy pobrać program ANKI i voila — możesz zacząć naukę!


(17) comments

Add Your Reply