Wiele osób jest zakochanych w idei posiadania szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. Niestety prawie nikt nie wierzy, że cel ten jest możliwy do zrealizowania. Żyjemy w przekonaniu, wiedza tego pokroju jest zarezerwowana głównie dla wybrańców lub oderwanych od rzeczywistości postaci filmowych.
Ten pesymizm, ma oczywiście swoje uzasadnienie. Olbrzymią część problemu stanowi ogólna niezdolność do przyswajania znacznej ilości informacji. Jednak drugą przeszkodą jest zadecydowanie, czego chcesz się nauczyć. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, jesteś jak pijak odbijający się z jednej latarni na drugą w pokręconej wersji pinballa. Ostatecznie budzisz się z silnym bólem głowy i gorzkim posmakiem rozczarowania w ustach.
Jest na to lekarstwo - skupienie swojego wysiłku na zawsze przydatnej wiedzy.
Zawsze przydatne umiejętności i wiedza — dlaczego warto się na nich skupić ?
1. Można ją natychmiast zastosować
Problem z losowym pozyskiwaniem wiedzy polega na tym, że w większości przypadków, jeśli nie możesz jej użyć, uleci Ci ona z pamięci. Oczywiście, niektóre informacje pozostają z Tobą przez całe życie. Jednak większość tej wiedzy zostanie nieuchronnie utracona, dokładnie tak jak Twój wysiłek i czas. Wiem, że mnóstwo osób twierdzi, że spędzanie czasu na nauce jest zawsze dobrą inwestycją.
Ale czy jest to rzeczywiście prawda?
Gdybym spędził 50 godzin na próbach opanowania pewnej dziedziny i mój współczynnik zapamiętania, a więc "pamięciowa" stopa zwrotu wyniosłaby 1%, 2% lub nawet 5%, byłbym wkurzony. Oznaczałoby to, że na każdą godzinę spędzoną na nauce efektywnie wykorzystywałem nie więcej niż 3 minuty. To definicja idiotycznej inwestycji. Jasne, możesz argumentować, że pobudziłem mózg, hartowałem charakter, próbowałem i bla bla bla. Ale 5%?! Serio?! Panie,daj Pan spokój! W międzyczasie mogłem obejrzeć "Detektywa Pikachu" albo narzekać na rząd i jak w mordę strzelił stopa zwrotu byłaby 100%.
Gdybym przyswajał tak małą cząstkę informacji, które chcę opanować, nie zawracałbym sobie głowy nauką. Spędziłbym czas z rodziną lub wciągnął w jakiś serial telewizyjny. Nauka nie jest przyjemna, jeśli jest nieskuteczna. Jest to jeden z powodów, dla których w pełni rozumiem osoby, które naukę w pełni porzuciły. Ciężko zachować pogodę ducha, jeśli Twoja praca nie przynosi rezultatów.
Właśnie dlatego zawsze przydatna wiedza jest taka ważna i fascynująca. Ma ona natychmiastowe zastosowanie. Każda minuta spędzona na jej zdobywaniu ma sens, a rezultat zauważalne są praktycznie z miejsca.
2. Ułatwia życie
Natychmiastowe zastosowanie takiej wiedzy przenika bezpośrednio do Twojego życia i czyni je łatwiejszym. Pozwala wyciągnąć więcej z najprostszych sytuacji i spotkań. Ba!
W większości przypadków nie musisz nawet główkować, jak tę wiedzę spożytkować, ponieważ potencjalne zastosowanie same będą rzucać Ci się pod nogi.
3. Daje poczucie podążania w dobrym kierunku
Jeśli chcesz zostać poważnym adeptem, jakiejkolwiek dziedziny, ale nigdy nie wiedziałeś, na czym się skupić, lista wiecznie przydatnych umiejętności może dać Ci wyraźne poczucie podążania w dobrym kierunku. Nie musisz już chodzić po omacku. Odhacz jedną rzecz ze swojej listy i przejdź do następnej. W międzyczasie obserwuj z zadowoleniem, jak bardzo zmienia się twoje życie.
Zawsze przydatne umiejętności i wiedza — jak je definiować?
Myślę, że najważniejszą drogą ustalenia, co stanowi wiecznie zieloną wiedzę, jest zadanie sobie następujących pytań:
Odpowiedzi na te pytania powinny popchnąć Cię we właściwym kierunku.
Oczywiście warto zauważyć, że jednoznaczne zdefiniowanie, jaka wiedza jest zawsze przydatna, nie zawsze jest możliwe. W niektórych aspektach wszyscy jesteśmy różni. Uważam, że ta specyfika powinna znaleźć odzwierciedlenie w definicji wiecznie przydatnej wiedzy.
Lubię wyjaśniać tę kwestię w następujący sposób, choć może to w pewnym stopniu wydawać się początkowo sprzeczne - wieczną wiedzę można podzielić na dwie kategorie:
- 1Uniwersalnie przydatna wiedza
- 2Wiedza zawsze przydatna dla Ciebie
Uniwersalnie przydatna wiedza
Ta kategoria obejmuje wszystkie umiejętności i informacje, które są naprawdę niezbędne do funkcjonowania w każdym społeczeństwie, kraju lub zawodzie. Niejako z definicji, każdy jest zmuszony polegać na tej wiedzy każdego dnia.
Wiedza zawsze przydatna dla Ciebie
Jest to wiedza specyficzna dla Twojego typu osobowości, zainteresowań lub ścieżki kariery, którą wybrałeś. Jest to jeden z tych przypadków, w których informacje niezbędne dla jednej osoby, dla drugiej są odpowiednikiem żółtego kożucha na mleku. W sensie - nieprzydatne.
Niektóre umiejętności, które uważam za zawsze przydatne, zostałyby przez Ciebie potraktowane jako całkowita strata czasu. I vice-versa.
Przykładowo, w ogóle nie interesuje mnie architektura. Gotycki, srycki. Po co to komu?! A no właśnie. Mimo że dla mnie jest to wiedza zbędna, dla konserwatorów zabytków jest to ważna część ich pracy.
Przykład 1 - Zwierzęta
Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, wiedza o tym, jak dbać o swojego pupila, byłaby dla Ciebie przydatna zawsze. Nie byłoby tak w przypadku każdego, kto nie lubi zwierząt.
Przykład 2 - Inżynieria materiałowa
To samo dotyczy wszystkich, których specjalność oscyluje wokół inżynierii materiałowej. W takim przypadku niezbędna byłaby zaawansowana znajomość chemii i fizyki. Czy taka wiedza byłaby przydatna dla Ciebie i dla mnie? Mało prawdopodobne.
Przykład 3 - Inwestowanie
To obszar, który dotyczy bezpośrednio mojego życia. Jestem aktywnym inwestorem i koncentruję się głównie na inwestycjach krótkoterminowych/średnioterminowych. Aby móc to robić skutecznie, potrzebuję wielu informacji na temat interesujących mnie branż.
Oczywiście tego rodzaju wiedza byłaby bezużyteczna dla osób niebędących inwestorami. Tu ktoś wybudował fabrykę, tu komuś przybyło klientów. Bzdety i jeszcze raz bzdety, jeśli nie inwestujesz.
Wiadomości a informacje
Tu powinniśmy dokonać ważnego rozróżnienia między wiadomościami a informacjami.
Informacja to reprezentacja wiedzy, która wspomaga proces decyzyjny. Jest niemal z miejsca cenna i użyteczna.
Wiadomości to po prostu pusty szum - bezwartościowe ciekawostki, które nie przyczyniają się do poprawy żadnej dziedziny życia i często pasożytują na prymitywnych i napędzanych emocjami częściach mózgu.
Jeśli kiedykolwiek przeczytałeś artykuł o zarobkach polityków lub gwiazd i pomyślałeś, "Do 100 beczek rumu! Co za niecna banda nicponiów i kapcanów", to wiesz co mam na myśli.
Lista zawsze przydatnej wiedzy i umiejętności
Dla wygody naciśnij link, aby przejść do wybranej sekcji.
- 1Wiedza jak się uczyć
- 2Umiejętności związane z pieniędzmi
- 3Umiejętności analityczne
- 4Odżywianie
- 5Medycyna i zdrowie
- 6Produktywność
- 7Kreatywność
- 8Przemawianie publiczne
- 9Umiejętność rozwiązywania problemów
- 10Psychologia
- 11(Podstawy) Prawa
- 12(Podstawy) Ekonomii
- 13(Podstawy) Fizyki
- 14(Podstawy) Chemii
- 15(Podstawy) Matematyki
- 16(Podstawy) Informatyki
- 17Język(i)
- 18Umiejętność gry na instrumencie
Są to umiejętności, które uważam za uniwersalnie przydatne dla każdej dorosłej osoby. Pozwalają one nie tylko budować udane i szczęśliwe życie, ale także pokonać większość przeszkód, na które możesz się natknąć.
1. Wiedza jak się uczyć
Zazwyczaj, jestem pierwszy w kolejce, aby przyznać, że w niektórych obszarach jestem stronniczy. Jednak tym razem stwierdzam to, co dla mnie jest oczywistą oczywistością.
Umiejętność skutecznego uczenia się jest najważniejszą umiejętnością, którą możesz opanować w swoim życiu.
Żadna inna umiejętność nie może się z nią równać. Wiem, że nauczyciele z wielu innych dziedzin mówią to samo o swoich specjalnościach. Mówią, że matematyka jest królem, chemia jest królową, malowanie akwarelami jest esencją życia i cała ta gadka. Bawiąc się w takie porównania można jedynie dojść do wniosku, że wiedza o tym, jak się uczyć musi być w takim razie inkarnacją Stwórcy.
Bez wiedzy na temat prawidłowego pozyskiwania informacji szybko zapomnisz o informacjach ze wszystkich innych dziedzin. W ten sposób twoje życie zamienia się w pokręconą wersję rzeczywistości podobnej do alkoholowego cugu. Uczysz się, a po czym budzisz się następnego dnia i zdajesz sobie sprawę, że wszystko, co masz, to niejasne wspomnienia tego, co robiłeś poprzedniego dnia.
Sztuka uczenia się powinna być pierwszą rzeczą, której uczymy nasze dzieci w szkole. Gdyby tak było, poziom życia w większości krajów dramatycznie by wzrósł. Mówimy tutaj o latających muszlach klozetowych , laserowych mieczach i miłych urzędnikach! Wiem, wiem, co czujesz. Też mi się oczy zaszkliły snując te wizje.
Niestety taki świat nie istnieje. Wszystko, co mamy, to niekończąca się gra polegająca na intelektualnym nadrabianiu zaległości i cieszeniu się z osiągnięcia surwiwalowego poziomu umiejętności zawodowych.
Polecane książki:
2. Umiejętności związane z pieniędzmi
Pieniądze są nierozerwalną częścią naszego życia. Jednak niewiele osób uczy się, jak nimi rozporządzać.
Oszczędzanie jest uważane za coś, co robią starzy ludzie.
Inwestowanie jest uważane za nierozsądne lub za coś, czym zajmują się bezwzględni kapitaliści w trzyczęściowych garniturach. Nie jest to coś, czym parają się uczciwi ludzie. "W Apple'a inwestujesz? A to miej już przynajmniej na tyle honoru, żeby samemu pojechać do Szanghaju, żeby chłostać te dzieci w fabrykach".
Planowanie budżetu wydaje się dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy twoja sytuacja finansowa jest tak tragiczna, że znajomy żul pyta, czy Ci pożyczyć piątaka i po kryjomu wsadza plasterek szynki do kieszeni Twojego płaszcza.
Ogólnie uważam, że zdobycie większej wiedzy o biznesie i pieniądzach to świetny sposób, aby nie tylko zagwarantować stabilność finansową, ale także pomnożyć to, co już masz.
Polecane książki:
3. Umiejętności analityczne
Umiejętności analityczne to ogólny termin okalający umiejętności, takie jak:
Ilość wiedzy na świecie rośnie w zawrotnym tempie.
„Buckminster Fuller oszacował, że do 1900 r. wiedza ludzka podwajała się co około sto lat. Do 1945 r. podwajała się co 25 lat, a do 1982 r. podwajała się co 12-13 miesięcy. IBM szacuje, że w 2020 r. wiedza ludzka podwaja się co 12 godzin. „ - Modern Working Place
Teoretycznie powinna to być świetna wiadomość. Większa wiedza i lepszy dostęp do niej oznacza, że jakość naszego życia i decyzji powinna również rosnąć. Niestety tak się nie dzieje. Zbyt duża ilość wiadomości oraz informacji, które nas codziennie atakują prowadzi to tzw. przeciążenia informacyjnego.
Najczęstszymi reakcjami na przeciążenie informacyjne są:
Umiejętności analityczne to jedyne wyjście z tego domu wariatów. Pozwalają zastosować spokojne, zimne, metodyczne podejście do każdego problemu. W dobie powszechnych dezinformacji i ignorancji wiedza ta wydaje się być bardziej krytyczna niż kiedykolwiek.
Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy dni wszyscy mieliśmy okazję przeczytać, że COVID-19 to mistyfikacja stworzona przez jaszczuroludzi, transmitowana za pomocą technologii 5G. To wszystko po to, by wstrzyknąć Ci fałszywą szczepionkę, zawierającą chip, który dotrze do twojego mózgu, aby kontrolować Twoje ruchy jelit.
Żyć nie umierać, innymi słowy.
Oczywiście ustalenie, czy coś jest prawdą, czy nie, jest procesem. Wymaga to tymczasowego zawieszenia chęci formułowania opinii, dopóki nie dowiesz się więcej na dany temat. Niestety mało kto ma na to chęci i czas. I niestety widać to aż nadto, w codziennym życiu.
Polecane książki:
4. Odżywianie
Biorąc pod uwagę, że jedzenie jest czymś, co robimy wiele razy dziennie, olanie tego tematu wydaje mi się szalone. Twoje zdrowie, jak i to, jak szczęśliwe lub pełne męki będzie Twoje życie, jest zależne przede wszystkim od Twojej diety. To była główna motywacja, która skłoniła mnie do zrobienia certyfikacji dietetyka.
Co ciekawe, zdobycie wiedzy w tej dziedzinie wymaga połączenia innych zawsze przydatnych umiejętności, a mianowicie:
Jeśli zaakceptujesz zalecenia żywieniowe od swojego rządu, nie przeprowadzając swojego "riserczu" i nie nauczysz się, jak interpretować dane, prędzej czy później poniesiesz tego konsekwencje.
Przykładowo, pewnego dnia miałem konsultacje dietetyczne z kobietą, która obsesyjnie przestrzegała wszystkich obecnych wytycznych - jadła zielone warzywa, chleb pełnoziarnisty itp. Cierpiała również na niedoczynność tarczycy, której nie mogła zwalczyć nawet przy pomocy leków. Możecie sobie wyobrazić jej szok, gdy wyjaśniłem jej, że warzywa krzyżowe, które spożywała 5 razy dziennie, blokują wchłanianie jodu i zaburzają funkcję tarczycy. Również niesławny gluten upośledza prace tarczycy, mimo że brzmi, to jak science fiction. Po wyeliminowaniu tych pokarmów z diety (i paru innych) oraz dodaniu suplementacji, praca jej tarczycy ustabilizowała się po pewnym czasie.
5. Medycyna i zdrowie
Wiele osób traktuje istnienie lekarzy jako pretekst do zignorowania tej dziedziny wiedzy. W końcu nie jesteś wyszkolonym profesjonalistą, więc dlaczego miałbyś w ogóle zawracać sobie tym głowę?
Powodów, żeby to robić jest jednak mnóstwo. Przede wszystkim współczesna medycyna opiera się wyłącznie na lekarstwach. Chociaż w niektórych, szczególnie ostrych przypadkach, jest to całkowicie uzasadnione, w wielu jest to zbędne lub szkodliwe. Szczególnie w przypadku brania wielu lekarstw jednocześnie, jako że zwiększa to ryzyko interakcji i efektów ubocznych.
Po drugie, żaden lekarz nie będzie chodził za Tobą, aby sprawdzać, czy Ty lub Twoi krewni jesteście zdrowi. Podstawowa wiedza medyczna pozwoli Ci dostrzec wiele potencjalnych problemów zdrowotnych, zanim staną się one poważnym kłopotem. Co więcej, żaden lekarz nie będzie troszczył się o dobro Twoje i Twojej rodziny tak bardzo jak Ty.
Wreszcie, nie ma wielu dobrych specjalistów w żadnej dziedzinie, tyczy się to też medycyny. Kiedy byłem młodszy, żyłem przekonaniu, że każdy lekarz to olbrzymi, tęgi mózg z przymocowanymi do niego nogami. Niestety, kiedy zacząłem uczyć lekarzy, jak się uczyć, szybko zdałem sobie sprawę, że i oni mają trudności z utrzymywaniem informacji w pamięci. Niestety, w ich przypadku, braki te mają znaczny wpływ na jakość diagnozy.
Osobiście medycyna nigdy mi się nie nudzi. Lata temu zarzuciłem gonienie za kolejnymi językami właśnie kosztem szeroko pojętej medycyny. Do tej pory stworzyłem ponad 30 000 fiszek z tej dyscypliny i zrobiłem certyfikację trychologa i osobistego trenera, i wiem, że to dopiero początek.
6. Produktywność
Produktywność to kolejna niezbędna umiejętność, której powinien nauczyć się każdy. Będziesz pracować i uczyć się przez większość swojego życia. Możliwość maksymalnego wykorzystania swojego potencjału i czasu wydaje się więc oczywistym wyborem.
Produktywność obejmuje umiejętności podrzędne, takie jak:
Produktywność pięknie łączy się z umiejętnością uczenia się. Gdy zrozumiesz już jak odpowiednio przyswajać wiedzę, zwiększenie produktywności pozwoli Ci pracować wydajniej i efektywniej realizować projekty związane z pozyskanymi informacjami.
Polecane książki:
7. Kreatywność
Coraz więcej osób obawia się o zmiany zachodzące w naszym świecie. Sztuczna inteligencja i wszechobecna automatyzacja wyeliminuje zapewne wiele zawodów w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Nie chodzi tutaj o niepotrzebne sianie strachu.
Proces ten zachodzi przecież w naszych czasach, zaczynając od samodzielnie prowadzących się samochodów, robotów magazynowych, kończąc na oprogramowaniu bazującym na AI, które wyławia skomplikowane wzorce z morza danych. Nie tak dawno temu, pewna japońska firma zastąpiła swoich pracowników biurowych sztuczną inteligencją.
Istnieje jednak pewna rzecz, która nie zostanie zastąpiona jeszcze przez długi czas - nasza nieograniczona kreatywność i wszystkie emocje z nią związane.
Oczywiście opinie na temat tego, czy kreatywność jest czymś wyjątkowo ludzkim są podzielone. Nie możemy jednak kwestionować tego, że programy typu Al są zwykle dobre w tylko jednej rzeczy. Ponadto, potrzebują milionów informacji, aby móc tę czynność wykonać.
Te ograniczenia nas nie dotyczą. Wciąż potrzebujemy "materiału wejściowego", ale w przeciwieństwie do maszyn możemy dokonywać szalenie logicznych i kreatywnych skoków pomiędzy pozornie niepowiązanymi ze sobą tematami.
Można bezpiecznie założyć, że dopóki moce procesowe komputerów nie wzrosną setki, jeśli nie tysiące razy, to prawdziwa kreatywność pozostanie znakiem rozpoznawczym ludzkości.
Wielką zaletą w przypadku tej umiejętności, jest to, że nauka zaledwie kilku podstawowych strategii, może sprawić, że staniesz się lepszym myślicielem, oraz łatwiej będzie Ci przychodzić rozwiązywanie problemów.
Mała inwestycja czasowa, a ile korzyści!
Polecane książki:
8. Wystąpienia publiczne
Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nie, publiczne wystąpienia to coś, od czego nie można uciec. W zależności od rodzaju pracy, jaką wykonujesz, dość często będziesz zmuszony stanąć przed sporą grupą ludzi.
Nauczenie się podstaw wystąpień publicznych pozwoli Ci poczuć się pewniej i sprawić dużo lepsze wrażenie. Jeśli doświadczyłeś w przeszłości uczucia duszy opuszczającej Twoje ciało w trakcie jednej z takich prezentacji, dobrze wiesz, o czym mówię.
Co więcej, zdobycie takiej wiedzy na satysfakcjonującym poziomie nie zajmuje wiele czasu, sprawiając, że dodanie jej do listy potrzebnych umiejętności jest tym bardziej logiczne.
Polecane książki:
9. Umiejętność rozwiązywania problemów
Jeśli istnieje coś, czego nam nigdy nie brakuje, to są to problemy. Każdego dnia stawiamy czoła dziesiątkom decyzji i dylematów o różnej wielkości. Umiejętność sprawnego radzenia sobie z nimi jest bardzo pożądaną kompetencją.
Umiejętność rozwiązywania problemów obejmuje kompetencje, takie jak:
Co więcej, można zwiększyć jej użyteczność wieloma innymi umiejętnościami z naszej listy, takimi jak wiedza o nauce, kreatywność, psychologia, oraz zdolności analityczne.
Polecane książki:
10. Psychologia
Psychologia to nauka, która bada, co wpływa na nasze umysły i zachowania. Jest kluczowym elementem naszego codziennego życia. Pomaga ujawnić nam wszystkie ukryte i podświadome mechanizmy napędzające nasze życie.
Studiowanie konceptów psychologicznych pozwala zarówno poprawić relacje z Twoim bezpośrednim otoczeniem, jak i nauczyć się jak przestać sabotować własne działania.
Co więcej, psychologia, kreatywność, oraz umiejętność rozwiązywania problemów, są dziedzinami nakładającymi się na siebie.
Sztuka perswazji
Jedną z najbardziej dostępnych gałęzi psychologii jest sztuka perswazji. Wszyscy jesteśmy zmuszeni „sprzedawać” siebie w ten, czy inny sposób. Równie dobrze możesz nauczyć się, jak robić to w sposób efektywny!
Warto również pamiętać, że sztuka perswazji jest niczym obosieczny miecz. Może być również użyta przeciwko Tobie, jako narzędzie manipulacji. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany nauką, jak stać się bardziej przekonywającym, warto to zrobić, aby mieć świadomość, kiedy inni próbują manipulować Tobą.
Jak mówi stare pokerowe powiedzenie, jeśli nie wiesz, kto w pokoju jest frajerem, oznacza to, że jesteś nim Ty.
11. (Podstawy) Prawa
Prawo nie wywołuje najprzyjemniejszych skojarzeń. Niezależnie od tego, każde nasze działanie jest z nim związane. Podobnie jak wiele innych zawsze przydatnych umiejętności, nauka prawa jest zazwyczaj ignorowana przez system edukacji.
Poznanie jego podstaw, czy to w formie podstawowych praw człowieka, czy przepisów podatkowych, pozwoli Ci być bardziej świadomym obywatelem, a także przyniesie wiele innych korzyści, w tym finansowych.
12. (Podstawy) Ekonomii
Ekonomia jest dziedziną nauki, która bada, w jaki sposób społeczeństwo wykorzystuje swoje ograniczone zasoby, aby jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby. Zarówno makro, jak i mikroekonomia mogą być zastosowane w wielu innych gałęziach wiedzy, dzięki czemu staje się ona uniwersalnym narzędziem do zrozumienia rzeczywistości gospodarczej, w której żyjemy.
Możesz jej użyć głównie do optymalizacji swoich decyzji finansowych. Dodatkowo może się przydać zarówno przy inwestowaniu, jak i przy wybieraniu odpowiedniego momentu na zakup różnych towarów.
13. (Podstawy) Fizyki
Fizyka jest jedną z niewielu gałęzi wiedzy, która umożliwiła zaistnienie współczesnego świata. Jej zastosowanie można znaleźć wszędzie wokół nas, w każdym używanym przez nas urządzeniu: bateriach, telefonach komórkowych, komputerach, samochodach, oraz konstrukcjach dowolnego rodzaju.
Choć na początku wydaje się to dość abstrakcyjne, może pomóc Ci w lepszym zrozumieniu dziesiątek codziennych zjawisk. Uważam to za szczególnie praktyczne w połączeniu z innymi zawsze przydatnymi umiejętnościami, takimi jak odżywianie, medycyna i chemia.
Dla przykładu moja mama jest kosmetyczką i zawsze byłem nieco zafascynowany tą dziedziną. Jednym z preparatów kosmetycznych, które są dość popularne wśród kobiet, jest kwas hialuronowy. Bardzo często jest on drogi jak cholera. Co więcej, firmy starają się przekonać Cię, że może w cudowny sposób zregenerować i nawilżyć skórę, nawet jeśli wygląda ona jak 15-letnia opona. Niestety, twierdzenia te nigdy nie są prawdziwe. Gdy poduczysz się trochę o dermatologii i połączysz ją z fizyką (tj. pojęciem przepuszczalności), zdasz sobie sprawę, że większość preparatów na bazie kwasu hialuronowego jest zbyt duża, aby przejść przez pierwszą warstwę skóry, zwaną warstwą rogową. Podobnie jak wiele innych preparatów, nawiasem mówiąc.
Widzisz? Trochę czytania pozwoli Ci zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące złotych.
14. (Podstawy) Chemii
Nawet po latach pamiętam powiedzenie powtarzane w szkole podstawowej, że chemia „karmi, leczy, ubiera i broni”. To prawda.
Chemia to wytrwały towarzysz naszych codziennych zmagań. Można ją znaleźć w kosmetykach, lekach, ubraniach, produktach czystości i broni. Znajomość, choć odrobiny chemii może być niezwykle pomocna, szczególnie jeśli połączysz ją z innymi zawsze przydatnymi umiejętnościami.
Osobiście, uwielbiam jak medycyna i chemia idą razem ramię w ramię. Na przykład, zrozumienie pojęcia wypierania pierwiastków pozwala zrozumieć jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy.
Okazuję się, że halogeny, tj. pierwiastki takie jak chlor, brom i fluor, mogą wypierać jod, odpowiedzialny za produkcję głównych hormonów tarczycy. Innymi słowy, przypadkowe wypicie wody z kranu, bądź basenu, lub zjedzenie pasty do zębów, może nieźle namieszać.
To samo dotyczy picia zbyt dużej ilości herbaty, ponieważ jej liście, szczególnie te młode, są pełne fluoru.
Można by jeszcze długo tak wymieniać, ale mam nadzieję, że choćby to zjawisko jest w stanie Ci pokazać jak wszystko jest ze sobą połączone i że chemia jest integralną częścią całości.
15. (Podstawy) Matematyki
Kocham matematykę cały sercem. Był to jeden z głównych powodów, dla których wybrałem Ekonometrię jako główny kierunek moich studiów. Dlatego tak bardzo mnie boli, kiedy widzę tak dużą pogardę dla matematyki w dzisiejszych czasach. Nagle wszyscy wydają się przekonani, że kalkulatory i Excel są zbawcami.
Jest to boleśnie nieprawdziwe. Zgadzam się, że nie wszyscy ludzie muszą znać zaawansowaną matematykę. Konieczna jest jednak wiedza podstawowych pojęć i generalne obycie z liczbami.
Szczególnie ważną pod dziedziną matematyki w życiu codziennym jest statystyka. Bez niej, trudno jest zinterpretować jakiekolwiek badania naukowe, a nawet liczby przekazywane nam przez rząd.
16. (Podstawy) Informatyki
Praktycznie każdy dzień spędzamy podłączeni do wirtualnej rzeczywistości. Nie ma nadziei, że to się kiedyś zmieni.
Z tego właśnie powodu, zdecydowanie warto nauczyć się czegoś o komputerach, językach programowania, a nawet infrastrukturze sieci. Nie zajmuje to wiele czasu, a z pewnością może poprawić Twoje zrozumienie tej dziedziny życia.
17. Języki
Znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest niewątpliwie zawsze przydatną umiejętnością. Mimo że wybór języka powinien być dostosowany do zainteresowań danej osoby i jej potrzeb, również zawodowych, to j. angielski wydaje się zawsze najnaturalniejszym wyborem. Angielski jest językiem wiedzy; współczesną łaciną. Jeśli chcesz wiedzieć cokolwiek, o'czymkolwiek, musisz go znać.
Dodatkowym powodem, aby nauczyć się innego języka są korzyści intelektualne płynąć z tej umiejętności. Niemniej jednak uważam, że nie powinno się przesadzać. Znajomość więcej niż trzech języków jest rzadko kiedy praktyczna i warta Twojego czasu, chyba że naprawdę podoba Ci się ten obszar wiedzy, lub masz inny dobry powód.
Moją siłą napędową do opanowania 8 języków była chęć stworzenia nowych metod nauki i opanowanie umiejętności szybkiego uczenia. Gdy udało mi się osiągnąć cel, moim celem stały się inne dziedziny wiedzy.
18. Gra na instrumencie
Wiem co myślisz. Gra na instrumencie jest bezpośrednią zaprzeczeniem mojej definicji umiejętności zawsze przydatnych. Z pewnością nie jest to czynność wykonywana na co dzień.
Umieściłem ją na mojej liście, ponieważ dokładnie tak samo jak nauka języków, jest to jeden z najlepszych sposobów na świecie, aby zwiększyć szeroko pojęty poziom intelektualny. Jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu psychicznym Twoim, lub Twoich dzieci, rozważyłbym umieszczenie jej na liście rzeczy do zrobienia.
Z pewnością umiejętność ta jest bardziej skuteczna niż inwestowanie w głupie gry trenujące mózg, lub myślenie, że Sudoku powiększy rozmiar Twojego mózgu na tyle, by zagiął on czasoprzestrzeń.
Korzyści płynące z gry na instrumencie
1. Poprawiona umiejętności czytania
“Według najnowszych badań, dzieci, które uczestniczyły w wieloletnim programie nauki muzyki, polegającym na ćwiczeniu coraz bardziej złożonych umiejętności rytmicznych, tonalnych i praktycznych, wykazują doskonałą wydajność poznawczą w czytaniu, w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie są przeszkoleni muzycznie.” - Science Daily
2. Poprawiona pamięć robocza
“Trening muzyczny wydaje się doskonalić pamięć słuchową. Muzycy posiadają lepszą słuchową pamięć roboczą (Chan et al., 1998; Jakobson et al., 2008; Parbery-Clark et al., 2009b, 2011a; Strait et al., 2012b, 2013a), potencjalnie związaną ze zwiększoną aktywacją w większych sieciach neuronowych zaangażowanych w kontrolę poznawczą oraz lepszą zdolność podtrzymywania uwagi niż nie-muzycy w obliczu trudnych zadań pamięciowych (Gaab and Schlaug, 2003; Pallesen et al., 2010)." - Art and science: how musical training shapes the brain
3. Poprawa zdolności przyłączeniowej i rozmiaru mózgu
“Muzycy posiadają większe ciało modzelowate, twór leżący u podstaw komunikacji między półkulami, przy czym muzycy, którzy rozpoczęli trening we wcześniejszym wieku, mają większe ciało modzelowate w porównaniu z muzykami, którzy rozpoczęli naukę później (Schlaug et al., 1995; Wan and Schlaug, 2010). Większa objętość ciała modzelowatego u muzyków może odzwierciedlać lepszą komunikację między półkulami (Ridding et al., 2000)."
Jak używać wielu zawsze przydatnych umiejętności w sensowny sposób
Zawsze przydatne umiejętności są łatwe do aktywacji ze względu na swoją naturę. Doskonałym sposobem na ich jednoczesne wykorzystanie jest zaangażowanie się w jakikolwiek projekt.
Większość projektów charakteryzuje się wysokim stopniem złożoności oraz wymaga użycia wielu różnych umiejętności. Co więcej, projekty są preferowanym sposobem nauki dla wielu osób. Nie każdy może siedzieć nad książkami przez miesiące bez żadnego konkretnego celu. Projekty gwarantują możliwość pełnego zaangażowania się oraz używania nowo nabytych umiejętności w sensowny sposób.
Mogą one być również furtką do bardziej udanego życia — także finansowego. Na przykład, zdobyłem swój certyfikat z trychologii dla zabawy, jako osobisty projekt. czy trudno byłoby mi otworzyć własną praktykę w tej dziedzinie, lub połączyć z kimś, by otworzyć klinikę? Nie sądzę. A przecież wszystko zaczęło się od pobocznego projektu.
Zastanów się, czy istnieje coś, co zawsze chciałeś zrobić, lub stworzyć, i zacznij pracować nad tym krok po kroku. Zdobądź wszystkie niezbędne zawsze przydatne umiejętności na swojej drodze i obserwuj o ile łatwiej przyjdzie Ci praca nad danym projektem. Naprawdę, niewiele jest rzeczy, które dają mi w życiu tak dużą satysfakcję, jak obserwowanie, jak Twoja wizja staje się rzeczywistością.
Podsumowanie — zawsze przydatne umiejętności i wiedza
Zawsze przydatne umiejętności i wiedza powinny być najważniejszym priorytetem dla każdej ambitnej osoby. Czas poświęcony na ich rozwój jest jedną z najlepszych inwestycji w Twoim życiu, ponieważ mają one zastosowanie w każdej dziedzinie Twojego życia.
Najlepsze jest to, że im więcej takich umiejętności opanujesz, tym bardziej zaczynają się one zazębiać i wzmacniać swoje działanie. To piękna demonstracja efektu synergii, w którym suma poszczególnych części jest silniejsza, niż poszczególne części same w sobie.
Która z powyższych umiejętności jest dla Ciebie najważniejsza? A może czegoś tu brakuje według Ciebie? Daj znać w komentarzach!
SKOŃCZYŁEŚ (-AŚ) CZYTAĆ? CZAS NA NAUKĘ!
Czytanie artykułów online to świetny sposób na poszerzenie wiedzy. Smutne jest jednak to, że po zaledwie 1 dniu od ich przeczytania zapominamy większość napotkanych informacji.
Moją misją jest zmienić ten stan rzeczy. Stworzyłem 44 fiszek, aby ułatwić Ci przyswojenie informacji z tego artykułu. Wystarczy pobrać program ANKI i voila — możesz zacząć naukę!
hej. Jaką książke psychologiczną byś polecił do przeczytania?
Czyatałeś może „Jak zdobyć przyjaciół…” D.Carnegie albo „48 praw władzy” R.Green?
Jeśli tak to polecasz je?
Albo może inaczej. Przeczytałem już pare książek o psychologii.
Niektóre były super, ale nie czuję przyrostu charyzmy, ani nie czuje,żebym dobrze
„czytał ludzi”. Co robię nie tak?
Czy może powinienem próbować rzeczy o których czytam wykorzystać na „żywych organizmach” używając „deliberate practice”.
A może nie powinienem czytać książek tylko badania naukowe?
Troche się pogubiłem, może masz jakąś radę, która mnie naprowadzi na właściwe tory.
Dzięki,robisz dobrą robote 🙂
Hej! Czytalem obie i obie polecam. Sa powody, dla ktorych, te ksiazki to klasyki. Choc ksiazka Greena powinna nazywa sie „Male Vademecum socjopaty”, jak dla mnie. Ale i tak dobra ?
Nie tylko powinienes, lecz musisz. Jak mialbys nauczyc sie analizowac kogokolwiek bez analizowania? To jak pieczenie ciast, tylko w myslach. nie ma to sensu. Trzeba zakasac mentalne rekawy i wziac sie do roboty ?
Badania zawsze polecam ponad ksiazki, jesli ktos jest gotow na taki skok psychicznie. Nie jest to latwe i wymaga tez nauki tego, jak interpretowac i czytac badania naukowe. Tak czy siak, warto. Niedawno byla slynna metanaliza, ktora pokazala, ze 75% badan z psychologii nie da sie zreplikowac, wiec wysnuwanie wnioskow bez wiedzy, jak to robic w danej dziedzinie, jest klopotliwe i czesto skazane na porazke.
Mam nadzieje, ze troche to pomoze! 🙂
Mysle, że to porównanie do pieczenia jest bardzo fajne i zacheciłeś mnie też do przeczytania vademecum socjopaty. Znowu dzięki ?
Nie ma sprawy. Teraz działaj! 🙂
Ok, jak nauczyć się jak interpretować i czytać badania naukowe? Oprócz znajomości statystyki? Załóżmy, że umiem podstawy biologii, chemii i podstawy podstaw medycyny i angielski i czytam badania, ale nie wszystko potrafię zrozumieć/zinterpretować, często nie potrafię wyciągać wniosków.
Pisze kurs na ten temat. Nie kojarze jednego zrodka, ktore pomaga to robic, wiec pisze objasnienie obejmujace i psychologie, statystyka i krytyczne myslenie. Nie ma magicznego skrotu.
Bardzo przyjemnie i przejrzyście napisane – dzięki.
Dziękuje pięknie za miłe słowa i cieszę się, że się podobało!
Jak myślisz, dlaczego warto uczyć się historii? Dlaczego warto czytać książki historyczne?
Moim zdaniem pierwsze pytanie jest ciekawe, gdyż często się mówi, że po historii nie ma dobrego zawodu, [Dobrze płatnego oraz dostępnego] czyli to by oznaczało że historii nie da się w praktyczny sposób wykorzystać. Jestem w stanie zrozumieć, że na świecie były i są pewne wydarzenia, które mają tendencję do powtarzania się, zgodnie z przysłowiem „historia lubi się powtarzać” i to mogłoby pomóc w przewidywaniu kolejnych działań np. wojny. Jestem ciekawy, co na ten temat myślisz? 🙂 P.S. Artykuł był rewelacyjny, ciężko znaleźć na internecie coś tak dobrego jak to. Pozdrawiam