Internet wypełniony jest różnego rodzaju radami oraz listami narzędzi dotyczących nauki języka. Nic dziwnego, w końcu są to rzeczy niezmierne ważne w jej procesie. Jednak w wirze różnego rodzaju dyskusji o nauce języka, łatwo stracić z oczu jedną rzecz — kryterium użyteczności.
Kryterium użyteczności mówi nam jedną bardzo prostą rzecz - preferujemy rzeczy, które mają bezpośrednie zastosowanie w naszym życiu.
Często nie jest ważne, jak dużo ktoś ślęczy bezsensownie nad podręcznikami. Jeśli język nie jest częścią Twojego życia, najczęściej pójdzie on w odstawkę przy pierwszym, lepszym kryzysie czasowym/życiowym. Nie jest przecież ciężko wyobrazić sobie, że wyjeżdżasz na 2 tygodnie na urlop i zupełnie olewasz naukę, bo yolo i zabawa. Lub nagle chorujesz i czujesz się taki słabowity, że sił brak, aby dźwignąć książkę (poczytaj więcej jak zmotywować się do nauki nawet jeśli jesteś miękką bułą).
Pewnie, że możesz winić za ten stan rzeczy swoją siłę woli, albo niekorzystną koniunkcję planet, ale faktem jest, że Twój kontakt z językiem został zaniedbany, ponieważ nie jest on częścią Twojego życia!
JĘZYK OBCY JAKO WSZECHSTRONNE NARZĘDZIE
Być może winę ponosi tu myślenie wyniesione ze szkół wszelakiego rodzaju. Myślenie, że język to przedmiot. Myślenie, że nauka języka to harówka, i że "Jeszcze trzasnę parę słówek i spokój".
Zapominamy, że język to przecież narzędzie. I to nie byle jakie! Co to, to nie, Panie! Nie mówimy o zardzewiałym nożu z wygiętą rączką.
Mówimy tu o wypasionym szwajcarskim scyzoryku!
Istnieje wiele sposobów na integrację języka z życiem. Pamiętaj, że im głębsza integracja, tym większa szansa, że nauczysz się języka nie tylko płynnie, lecz również szybko.
JĘZYK OBCY JAKO NARZĘDZIE DO ROZRYWKI
Szeroko pojęta rozrywka jest z pewnością jedną z najłatwiejszych integracji, jakie możesz poczynić. W końcu jest tyle sposobów, żeby odpoczywać! Co więcej, nikt nie musi nas do tego specjalnie przymuszać.
Oto kilka kategorii "rozrywkowych", które warto uwzględnić w swoim planie dnia:
Pamiętaj, że żadna czynność nie jest stratą czasu, jeśli jest wykonywana w języku obcym.
1) Muzyka
Muzyka jest nie tylko świetnym narzędziem, aby lepiej osłuchać się z językiem, lecz również pomaga lepiej zapamiętywać słówka.
Jeśli nie wiesz czego słuchać w wybranym przez siebie języku, serdecznie polecam stronę Music Map. Pozwala ona szybko wyszukać mnóstwo interesujących artystów bazując na Twoim aktualnym guście muzycznym.
Innymi słowy - wprowadź nazwę artysty i rozkoszuj się słodkim widokiem dziesiątek innych wykonawców. Oto przykład dla Rammstein:
2) Oglądanie filmów / seriali
Filmy, oraz w szczególności seriale, to jedna z przyjemności, do których nie trzeba namawiać nikogo. Często wystarczy nie więcej niż parę dni, aby zachorować na nieuleczalną przypadłość o nazwie "jeszcze jeden odcinek".
Oto lista paru ciekawych stron, gdzie możesz pooglądać seriale lub filmy w oryginale lub z dubbingiem:
Swoją drogą, polecam Ci w szczególności Netflix'a. Możesz zmieniać tam dowolnie języki seriali oraz filmów oraz włączać napisy. A to wszystko bez wkurzania się, że dany link na stronie nie działa, albo że 10-ty raz dzisiaj widzisz reklamę "Czy chcesz poznać singli w swojej okolicy?". Jedna z najlepszych inwestycji językowych, jakich dokonałem na przestrzeni wielu lat.
3) Zgłębianie zainteresowań
Jak większość osób, zapewne masz swojego bzika. A to znaczy, że możesz poświęcić tej czynności sporo czasu bez czucia się wymiętym. Dlaczego by nie wykorzystać tego w nauce?
Nie jest ważne, czy interesuje Cię wróżenie z tymianku, czy też rzut szynszylem na odległość. Gwarantuję Ci, że wystarczy odrobina googlowania, aby odnaleźć fora lub strony osób, które podzielają Twoją pasję.
Oto kilka przykładów interesujących stron:
- https://lifehacker.com/ - zawiera mnóstwo artykułów, które można podsumować jako "life-hackowe". Zaliczyć do nich można takie perełki jak: "What to Watch When You're High" (co oglądać jak jesteś zjarany).
- https://techcrunch.com/ - TechCrunch zawiera absolutnie wszystkie nowinki ze świata technologi, o których mógłbyś pomyśleć.
- www.universeofmemory.com - No i co z tego, że to moja strona? Nigdy nie mówiłem, że jestem obiektywny! Na stronie znajdziesz mnóstwo artykułów po angielsku a propos efektywnej nauki języków, produktywności oraz poprawy pamięci.
4) Magazyny plotkarskie
Powtórzę jeszcze raz - nic nie jest stratą czasu jeśli odbywa się w językach obcych! Następnym razem, kiedy mąż przyłapie Cię na czytaniu o żelaznych pośladkach Brad'a Pitt'a przyjmij to jako linię obrony krzycząc piskliwie "Uczę się! Przeszkadzasz!".
Czuję się brudny pisząc to, ale oto kilka rekomendacji:
- Angielski - http://hollywoodlife.com/
- Francuski - https://www.fan2.fr/
- Niemiecki - https://www.ok-magazin.de/
- Hiszpański - http://www.mundotkm.com/ar/hot-news
5) Gry komputerowe
Jeśli za wszelką cenę chcesz utrzymać przy życiu ostatnią rzecz, która łączy Twoje dzieciństwo z zimnym i okrutnym światem dorosłych to polecam oczywiście gry komputerowe. Szczególnie takie, które są bogate w rozmaitej maści dialogi,
Najlepszą stronką, gdzie można znaleźć gry komputerowe w wielu wersjach językowych jest Steam.
JĘZYK OBCY, JAKO NARZĘDZIE DO ROZWOJU ZAWODOWEGO
Współczesny świat zdecydowanie nie rozpieszcza. Jeśli masz jakiekolwiek nadzieje na zostanie specjalistą wagi ciężkiej musisz ciągle się rozwijać. Wystarczy ledwie chwila nieuwagi, a dostaniesz sztachetą w tył głowy od konkurencji, która następnie lekkim krokiem przebiegnie po Twoim truchle. Straszne. Wiem.
A teraz zabawmy się w małą grę — w których językach można znaleźć największe bazy wiedzy niezależnie od dziedziny? Na pewno nie w języku polskim. Do tej pory z przerażeniem przypominam sobie, gdy przez kilkoma laty na jednym z polskich portali medycznych czytałem artykuł napisany przez doktora nauk medycznych, że łokieć golfisty i tenisisty to to samo. Straszne. Wiem.
Mimo że nie mogę poratować Cię, z racji rozwlekłości tematu, szczegółowymi rekomendacjami to polecam znaleźć specjalistyczne strony (szczególnie po angielsku) zajmujące się wybraną przez Ciebie dziedziną. Jest to najprostsza droga do tego, żeby zawsze być o krok przed większością ludzi z Twojej branży.
Ostrzeżenie — początkowy szok
Warto wspomnieć, że głęboka integracja języka obcego z życiem to nie tylko motylki i tęcze. Początkowo możesz odczuwać mocny opór ze strony mózgu próbując otoczyć się językiem obcym. Powinieneś być na niego gotowy. Minie on z czasem. Kwestią otwartą natomiast pozostaje ile czasu będzie na to potrzebne.
Jeśli masz już jakieś doświadczenie z intensywną nauką języków, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować dużo czasu, aby przyzwyczaić się do nowych doświadczeń. Jeśli jesteś natomiast niedoświadczony, pogódź się z faktem, że będziesz potrzebować na to nawet parę tygodni.
Jak osiągnąć pełną płynność językową — podsumowanie
Często główną różnicą między osobą, która opanowała język, a tą, która się poddała jest stopień , w jakim w jakim osoby te uczyniły język częścią swojego życia. Każda dodatkowa czynność wykonywana w danym języku zakotwicza go jeszcze głębiej.
Integracja taka sprawi, że jego nauka stanie się w pełni odporna na różnego rodzaju zawirowania życiowe. Granica między „wkuwaniem" a normalnym życiem zacznie się rozmazywać, aż w końcu zaniknie.
Zawsze będziesz wiedzieć, kiedy ten moment nastąpi, jako że jest on doprawdy niezapomniany. Objawia się on w następującym pytaniu: „Czy ja przeczytałem/usłyszałem to w języku obcym, czy też po polsku?".
Jeśli interesuję Cię pełna integracja języka obcego z życiem to polecam moje szkolenie The Language Bubble - Jak otoczyć się językiem obcym i w pełni zautomatyzować jego naukę.
SKOŃCZYŁEŚ (-AŚ) CZYTAĆ? CZAS NA NAUKĘ!
Czytanie artykułów online to świetny sposób na poszerzenie wiedzy. Smutne jest jednak to, że po zaledwie 1 dniu od ich przeczytania zapominamy większość napotkanych informacji.
Moją misją jest zmienić ten stan rzeczy. Stworzyłem ponad 11 fiszek, aby ułatwić Ci przyswojenie informacji z tego artykułu. Wystarczy pobrać program ANKI i voila — możesz zacząć naukę!
Całkowita imersja i chęci są kluczem do osiąągnięcia wymarzonego poziomu angielskiego. Wskazówki zawarte w artykule jak najbardziej trafne i myślę że tym sposobem można dobrać materiały dla każdej grupy wiekowej i na każdym poziomie.
Zgadzam się, jak najbardziej! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Trochę bym polemizowała z tym otaczaniem się językiem obcym, choć podkreślę, że w pełni zgadzam się z autorem, ale.. jak zawsze, moim zdaniem jest wyjątek od reguły -> trudno jest otaczać się nim, gdy dopiero startujemy z nauką. Osobiście czekam tylko na tę chwilę kiedy będę mogła w miarę swobodnie porozmawiać po niemiecku o motocyklach, ale na ten moment, kiedy zaliczam się do kategorii „absolut beginner” i znam zaledwie 5 podstawowych czasowników, w tym jeden czas to ciężko jest rozumieć, nie mówiąc już o prowadzeniu, jakiejkolwiek konwersacji. Bądź czytać teksty. I nie mam tu na myśli specjalistycznych słówek, dlatego że te jestem w stanie opracować i opanować w maks tydzień, po prostu w tej chwili odbijam się wszędzie od ściany stopniem zaawansowania. A to co czytam jest dla mnie absolutna abstrakcją. Dlatego na ten moment ograniczyłam się do słuchania muzyki i wyszukiwania bardzo podstawowych artykułów z nagranymi transkrypcjami, które czytam i odtwarzam, powtarzając za lektorem. Inna rzecz, że jestem samoukiem i nie bardzo mam z kim rozmawiać, dlatego gadam do siebie samej tyle o ile ^^
I ja się w pełni z Tobą zgadzam! 🙂 Nauka pasywna jest praktycznie bezużyteczna na początku nauki, o czym często pisałem na swojej angielskiej stronie.
Tutaj głównym przesłaniem jest, że najczęściej osoby, którym udaje się osiągnąć płynność są zintegrowane głęboko z wybranymi językami obcymi.
Niestety, żeby tego dokonać, trzeba najpierw dotrzeć do min. poziomu B2 … 🙂
I brawo za gadanie ze sobą 😀