Podstawowa suplementacja dla zdrowia włosów

By Bartek Czekała

Nie możesz wyświetlić tej lekcji, ponieważ nie jesteś zalogowany.
  • Szymon pisze:

    1. Czy polecasz jakiś suplement z witaminą D?
    2. Czy jeśli dostarczamy kolagen z pożywienia (powiedzmy 5 g), to czy warto dodatkowo go suplementować? Jego koszt jest dość duży, a pewnie suplementacja nie da rewelacyjnych efektów? Pisałeś o tym, że gdy dostarczamy z pożywieniem biotynę, to nie ma sensu jej suplementować. Czy podobnie jest z kolagenem?

    • 1) Nie mam żadnego ulubionego. Polecam natomiast takie, co zawierają cholekalcyferol oraz idealnie witaminę K2, choć tę drugą można dokupić osobno.
      2) Synteza kolagenu spada z wiekiem, więc coraz ciężej go syntezować. Sytuacja więc nie jest porównywalna z biotyna. Jest warto natomiast cena jest przeszkodą, to można sobie odpuścić. Inne części terapii dadzą dużo lepsze efekty niż sama suplementacja kolagenu — ona jest, co najwyżej wisienka na torcie.

  • Adam Kaczmarek pisze:

    Odwiedziłem dziś dwie apteki oraz pewną znaną drogerię. W żadnym miejscu sprzedawcy nie umieli mi powiedzieć jaki jest w produkcie typ kolagenu.
    Czy spożywanie żelatyny może dać podobne efekty jak kolagen?

    • To dość smutne, szczerze mówiąc, że nie wiedzą. Polecam zamówić w takim razie przez internet — będzie dużo łatwiej. Efekt spożywania żelatyny jest zbliżony, ale niestety to nie jest ten sam efekt.

  • Adam Kaczmarek pisze:

    Panie Bartoszu czy może Pan powiedzieć coś więcej na czym polega różnica?

  • Katarzyna Piechnik pisze:

    Czyli spożywać 1,5 g białka na 1 kg masy ciała i dodatkowo 10 g lub 20 g kolagenu nie będzie wtedy zbytniej nadwyżki białka ?

    • Nie ma czegos takiego na normalnych dietach jak nadwyzka białka. Mamy i badania w ktorych uzytkownicy spozywaja 3-8 g bialka na 1 kg masy ciala i nic sie nie dzieje, wiec to tylko taka uwaga, zeby zrozumiec, ze jesli slysz sie kogos, kto mowi o szodliwosci bialka, to nie bardzo ma pojecie o czym mowi. Tak jak pisalem w lekcjach o diecie, polecam min 1 kg bialka na 1 kg masy ciala, ale owsze, idealem jest 1,5 kg. Odbije sie to korzystnie nie tylko na wlosach, paznokciach, skorze, ale rowniez sylwetce i calym zdrowiu metabolicznym. 10 g kolagenu, a nawet 20 nie podbija w zaden znaczacy sposob spozycia dziennego. Dla osoby, ktora wazy 60 kg dzienna konsumpcja bialka wzrasta wtedy przykladowo z 1,5 g bialka na 1 kg masy ciala do 1,67 g bialka przy 10 g kolagenu. OCzywiscie jesli ktos ma klopoty z konsumpcja takiej ilosci, to suplementacje kolagenem mozna zaliczyc w poczet tego 1,5 g 🙂

  • Adam Kaczmarek pisze:

    W opcji oszczędnościowej jaką minimalną dawkę kolagenu należy dziennie przyjąć aby były jakiekolwiek efekty?

    • Jeśli mówimy o podanym przeze mnie suplemencie to 5 g, chociaż obowiązuje tu bardzo prosta zasada. 5 g jest lepsze niż 4 g, 6 g jest lepsze niż 5 g itd. Jeśli podchodzimy do tego możliwie jak najekonomiczniej można w ogóle zrezygnować z suplementacji kolagenem — ważniejsze są pozostałe zabiegi i środki, które są częścią terapii.

      • Grzegorz pisze:

        Bartku mam pytanie co do dawki kolagneu, sosuje po konsultacji z Tobą w komentarzach Yango Kolagne Aktywne Peptydy, zalecana dawka to 4 kapsułki co ma dawać 1240 mg kolagneu typu I i III.
        Po przeliczeniu 1240 mg to zaledwie 1,24 g, czyli należałoby zwiększyć dawkę czterokrotnie dla dobicia do 5 g kolagneu dziennie ?

  • Adam Kaczmarek pisze:

    Czy są jakieś określone pory dnia na przyjmowanie tych suplementów? Czy ma znaczenie czy będzie to w trakcie posiłku, przed, po? Czy unikać połączenia z innymi substancjami?

  • Adam Kaczmarek pisze:

    Dzięki Bartek. Czy z cynkiem jest podobna sytuacja? Czytałem, że produkty wieloziarniste utrudniają jego wchłanianie.

    • Podobnie. Prawktycznie wszystkie rosliny mocno obnizaja wchlanianie cynku. Glownym sprawca jest kwas fitynowy. Tu omawiam go szczegolowo: https://www.youtube.com/watch?v=g3h8I0jLCwU&ab_channel=BartoszCzeka%C5%82a

  • Adam Kaczmarek pisze:

    Wychodzi na to , że za pro-włosowy posiłek można uznać galaretkę z kurczaka. Dużo białka, jest żelatyna.

  • Krzysztof Szypulski pisze:

    Bartku, od kilku miesięcy gotujemy z żoną rosoły/buliony m.in. na kościach wołowych szpikowych, golonce, kurzych łapkach. Czy taka forma kolagenu będzie odpowiednia? W jednej z odpowiedzi piszesz o witaminie K2, czy jest ona niezbędna przy suplementacji witaminą D3?

  • Mateusz O. pisze:

    Cześć,
    czy można mieć uczulenie na jakiś aminokwas z kolagenu? Zauważyłem, że zarówno kolagen rybi Yango typu I i III oraz kolagen wołowy Yango typu II powoduje u partnerki wyrzut uczuleniowy na plecach (bardzo dużo białych krostek). Czy może dlatego, że te kolageny są wykonane z produktów histaminowych i powoduje to wyrzut histaminy i uczulenie?https://universeofmemory.pl/module-3/bartek-a-co-ze-specyfikiem-o-nazwie-x/

    • Czesc! Bardzo mala szansa. Zwroc uwage, ze jesli klopotem bylyby aminokwasy, to zapewne reagowalaby tak m.in. na jajka oraz mieso w pewnym stopniu. Produkty te moga miec zwiekszona zawartosc histaminy, szczegolnie rybi. Raczej tu wstepnie szukalbym problemu. Czy Twoja partnerka ma zdiagnozowana nietolerancje na histamine albo zauwazyliscie wczesniej takie klopoty przy innych produktach?

      • Mateusz O. pisze:

        Cześć,
        tak, sam zdiagnozowałeś u niej problem z histaminą i taka diagnoza potwierdza się przy spożyciu wielu produktów. Mogło Ci uciec z głowy przy tylu konsultacjach, które prowadzisz, ale miała z Tobą ze 2 albo 3 lata temu – Gosia N. Dziękuję za odpisanie !. A może polecasz jakiś kolagen, który nie powinien podnosić histaminy i ma świetny skład?

        • Nie no, oczywiscie, ze pamietam. Po prostu masz nazwe uzytkownika jako Mateusz O. i nie moglem skojarzyc po nazwisku. W takim razie zdiagnozowalem ten klopot ponownie 😀
          W jej przypadku warto poszukac suplementow kolagenowych, ktore sa oznaczone jako „hipoalergiczne”. Powinna byc w stanie je tolerowac bez problemu.

  • Maciej KOZARZEWSKI pisze:

    Bartku, a jeśli chodzi trening i zdrowie metaboliczne w kontekście łysienia, to jaki trening polecasz?

    Są pewne teorie, że trening siłowy podnosi poziom testosteronu i w związku z tym może być pewną przyczyną łysienia.

    Ta sama teoria z podnoszeniem testosteronu pojawia się w związku suplementacją odżywką białkową. Czy mógłbyś się odnieść?

    • Polecam taki jaki się lubi. Owszem trening siłowy, szczególnie gdy obejmuje największe grupy mięśni, czyli mięśnie, może podbić testosteron. Natomiast terapie opisane w kursie, między nimi szampony kofeinowe, przeciwdziałają działaniu androgenów, albo odbudowują funkcję mieszków włosowych z innych stron. Także nie ma to w ostatecznym rachunku żadnego znaczenia. Ważne, żeby się ruszać. Ja osobiście preferuję treningi siłowe i polecam je częściej.

      • Maciej KOZARZEWSKI pisze:

        Dzieki, a jak jest z tą odżywka białkowa?

      • Małgorzata Piecuch pisze:

        Bartku,odnośnie tego treningu siłowego.. z racji, że mam powikłanie pooperacyjne zmuszona jestem mobilizować/rehabilitować w szczególności mięśnie barku (ćwiczenia z użyciem hantli) no i teraz zastanawiam się, czy sobie nie szkodzę podbijając tym samym testosteron.. Kiedy dochodzi do podbicia testosteronu? czy to dotyczy np intensywnych treningów przy dużym obciążeniu? Czy wręcz przeciwnie? Wiadomo coś na ten temat?

        • Nie musisz się niczym martwić. Do podbicia nie będzie dochodzić podczas takich sesji. Musiałbyś intensywnie ćwiczyć na siłowni przez dłuższy czas z naciskiem na mięśnie nóg. Rehabilitacja oczywiście powinnaś kontynuować.

  • Piotr Siwek pisze:

    Cześć .Czy mógłbyś podzielić się opinią na temat białka serwatkowego. Czy stosowanie go może mieć wpływ na zdrowie skóry i włosów.?

    • Świetnie się przyswaja, natomiast mówiąc ogólnie, jest to po prostu białko. Spójrz z powrotem do sekcji o diecie. Jeśli ktoś spożywał go za mało do tej pory, to może jak najbardziej mieć pozytywny wpływ na włosy, skórę, a nawet gęstość kości.

  • Piotr Siwek pisze:

    A czy jeśli ktoś kto w diecie spożywa dość dużo białka,jaja,mięso,sery,ryby i dodatkowo dołączy do diety kolagen i białko serwatkowe może sobie zaszkodzić?zmierzam do tego żyby zapytać czy białko można przedawkować i czy tak wzbogacona w białko dieta ma sens?

  • Astrid Drewniok pisze:

    Czesc Bartek ;czy Kolagen aktiv flex. od Eka Medica jest rownie skuteczny jak Kolagen rybi Yango typu 1,3 dziekuje b. za odpowiedz

  • Maciej Liberek pisze:

    Dermatolog polecił mi kerabione i skrzyp, drożdże piwowarskie.
    Stosując się zaleceń z tego poradnika, moge odstawić te specyfiki i przeznaczyć pieniądze na coś co może zadziałać lepiej:)? czy zostawić?

    • Skrzyp nie zaszkodzi. Reszta nie ma specjalnie zadnego pozytku dlugofalowo, wiec ten … 🙂

      • Maciej Liberek pisze:

        Ślicznie dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź- te jak i inne.
        Pytanie jeszcze mam o pokrzywę czy forma w tabletkach będzie odpowiednia?
        Zamierzam pić zieloną herbatę raz dziennie do tego dorzucić pokrzywę, żeby nie pić tego za dużo łątwiej mi będzie przyjmować pokrzywę w tabletkach. Czy ma to jakieś większe znaczenie np co do skuteczności i wchłanialności?

  • Grzegorz pisze:

    Cześć Bartek, czy zamiast Yango Kolagen Rybi Typu I Iii 300 G można stosować Yango Kolagen Aktywne Peptydy™ – czy będzie to to samo, czy coś zupełnie innego ?
    Ewentulanie, czy możesz polecić coś innego – gotowego w kapsułkach, a nie w proszku do rozrabiania w wodzie ?

  • Sebastian Kobyliński pisze:

    Cześć, jak to jest z tymi zaleceniami odnośnie spożycia D3? Zwykle spotykałem się z informacjami, że u osób dorosłych do 2000 IU. Patrząc na to co napisałeś (50-100 IU/kg) wychodziłoby mi 4350-8700 IU. Skąd tak duża różnica i czym się sugerowałeś podając te zalecenia?
    Czy można dostarczać wystarczającą ilość kolagenu z samego tylko pożywienia bez zabawy w jakieś buliony?

    • Sugerowana dawka ledwo starczy na podbicie wit D powyzej poziomu niedoboru. Sugerowane przeze mnei dawki popychaja w strone 60 mg / dl, czyli poziomu, ktory traktowac mozna jako optymalny.

      Zalezy od wieku. Im dalej od 30-tki tym bardziej spada synteza kolagenu, wiec nawet jesli dostarczac odpowiedniej ilosci aminokwasow nie bedzie ona na uprzednim poziomie, kiedy bylo sie mlodszym. Suplementacja pozwala zmaksymalizowac synteze dostarczajac wiecej budulca i stad tez sa jej takie pozytywne efekty.

  • Astrid Drewniok pisze:

    Czesc Bartek , Kolagen Yango typu |i||| zazywam od poczatku kursu codziennie,czy powinnam zrobic przerwe ? Albo moge bez problemu. stosowac caly czas , mam 67 lat

  • >