Telogenowe wypadanie włosów

By Bartek Czekała

Nie możesz wyświetlić tej lekcji, ponieważ nie jesteś zalogowany.
 • Radek pisze:

  Czy da się w jakiś sposób odróżnić (wizualnie, poprzez wyniki badań, etc.) łysienie androgenowe od telogenowego? Innymi słowy, jeśli sklasyfikowałem się na skali Norwooda na poziomie 3 ale
  – wyniki badań nie wskazują na którąkolwiek z przypadłości opisanych w tej lekcji,
  – co oczywiste, jestem mężczyzną,
  to skąd wiadomo, że przyczyna łysienia jest wyłącznie androgenowa a nie również telogenowa?

  • Istnieje wiele sposobów rozróżniania tych problemów (i tym samym jednoczesnego i diagnozowania, jeśli występują).

   (1) pierwszy krok to spojrzenie na listę wyzwalaczy telogenowego wypadania włosów, która podana jest w kursie. Jeśli widzisz potencjalne Czynniki wyzwalające na tej liście które mają zastosowanie do Ciebie, to trzeba włączyć sobie w głowie lampkę ostrzegawczą.

   (2) przy łysieniu tylagenowym znacząco wzrasta ilość włosów które wypada. Często Może to być nawet ponad 100 wlosow dziennie. Można je policzyć metodami przedstawionymi w kursie.

   (3) łysienie androgenowe koncentruje się najczęściej na szczycie głowy oraz skroniach (zakola). Telelogenowe wypadanie włosów jest rozsiane. Często jak Pociągniesz na przykład włosy w okolicach ” odporny ” na łysienie androgenowe, jak boki głowy nad uszami, wyciągniesz sporo głosów.

   (4) Można wykonać badanie trichoskopem w gabinecie trychologicznym. Jednym z najbardziej charakterystycznych znaków łysienia androgenowego jest miniaturyzacja włosów. Włosy stają się cieńsze, krótsze i mają słabszą pigmentację w porównaniu do zdrowych, normalnych włosów. Pod trichoskopem, obszary dotknięte łysieniem androgenowym pokazują mieszków włosowych produkujących włosy coraz mniejszej średnicy. Przy telogenowym wypadaniu włosów najczęściej widać puste miejsca w mieszkach włosowych.

   (5) na koniec, aby trochę to skomplikować, warto wspomnieć, ze że przy łysieniu androgenowym niejako automatycznie zwiększa się ilość włosów, która przechodzi telogenowe wypadanie włosów.

 • >